Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 8564
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nowa premiera w Teatrze C. K. Norwida

Czwartek, 3 października 2024, 8:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Nowa premiera w Teatrze C. K. Norwida
Fot. WAC
To prawdziwa gratka dla wszystkich teatromanów. Już w najbliższy piątek o godzinie 19 rozpoczną się 51. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Pierwszym spektaklem jaki zostanie zaprezentowany podczas imprezy będzie najnowsza premiera Teatru im. Cypriana Kamila Norwida czyli najsłynniejszy dramat miłosny wszech czasów "Romeo i Julia" Wiliama Szekspira w reżyserii Grzegorza Brala.

Najnowsza premiera na deskach jeleniogórskiego teatru, co najmniej z kilku względów będzie wyjątkowa. W spektaklu wystąpi niemal cały jego zespól aktorski, a dramat Szekspira będzie pierwsza po pewnej przerwie adaptacja utworu z klasyki literatury na scenie Teatru im. C. K. Norwida. Wielkimi atutami spektaklu będą scenografia prof. Roberta Florczaka, kostiumy Alicji Grucy. Kompozytorem muzyki towarzyszącej historii dwojga kochanków z Werony jest znakomity pianista jazzowy Leszek Możdżer. Nowego, uwspółcześnionego przekładu ponadczasowego dramatu W. Szekspira dokonała Alicja Bral.

Ten spektakl warto zobaczyć, bo jest to pierwsza premiera naszego Teatru w nowym sezonie artystycznym - mówi dyrektor Teatru im. C.K.Norwida Tadeusz Wnuk. - Premiera ta jest dla nas bardzo ważna bo odbijamy się trochę od pewnego repertuaru, z jakim ostatnio był kojarzony nasz Teatr. Tym razem proponujemy publiczności dramat, jeden z największych dramatów. W tym dramacie, przedstawieniu gra niemal cały zespół aktorski i jest to dla nas duże wyzwanie. Zespołowość w tym przedstawieniu odgrywa olbrzymia rolę. Wierzę, ze nasza najnowsza premiera będzie obfitować w wiele przeżyć i wrażeń dla naszej Publiczności, która nigdy nas nie zawiodła nawet w najtrudniejszych dla Teatru czasach.

Romeo i Julia... Czy dramat najsłynniejszych kochanków świata? A może historia, która od czasów Orfeusza i Eurydyki powtarza się w każdej kulturze? Dwoje młodych kochanków pochodzących z wrogich sobie rodów zapłaci za miłość śmiercią. Śmiercią, która pojedna walczące rodziny. Może jest to wartościowa ofiara? Jak dziś opowiadać o szekspirowskich kochankach? Przyjąłem perspektywę... rodzinnej traumy. Zarówno Romeo, jak i Julia pochodzą z domów pełnych przemocy. Dziedziczonej przemocy. Agresja jest łatwa, nienawiść jest łatwa, przemoc jeszcze łatwiejsza, a śmierć staje się pretekstem, by nienawiść eskalowała. Oboje kochankowie dobrze znają słabość swoich rodów - nienawiść! I oboje pragną być kochani. Nie chcą więcej przemocy, chcą miłości. Przypadek (jeśli istnieje w dramacie przypadek) popycha ich ku sobie na dorocznym balu Kapuletich. Romeo Monteki zakłada maskę i pod tym przebraniem uczestniczy w święcie. Poznaje tam Julię i natychmiast jak rażeni piorunem oboje młodzi zakochują się w sobie na śmierć i życie. Jednak los uczyni wszystko, aby ich miłość okazała się niemożliwa. Oboje popełniają samobójstwo. W dzisiejszym świecie tak wiele pisze się o i mówi o dzieciach popełniających samobójstwa. Z braku przyszłości? Z braku miłości? Z braku sensu i akceptacji? Co popycha młodzież do tego największego aktu desperacji? Opowiemy historię tragicznej miłości w sposób prosty, zrozumiały i wystarczająco współczesny, aby widz mógł poczuć swoje lęki, swoje pytania i swoje doświadczenia. Przepiękne tłumaczenie szekspirowskiego dramatu Alicji Bral jest soczyste, zrozumiałe i bardzo współczesne. Aktorzy rozsmakowani w mówieniu wierszem zabiorą nas w podróż do świata najwspanialszej miłosnej poezji.
Przekład: Alicja Bral
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Grzegorz Bral
Scenografia: prof. Robert Florczak
Kostiumy: Alicja Gruca
Dramaturgia: Alicja Bral
Choreografia: Ernestina Papazyan
Inspicjent-sufler: Grażyna Mieczkowska
Asystent reżysera: Katarzyna Baran
Występują:
Maria Adamska
Katarzyna Baran
Agata Darnowska
Małgorzata Osiej
Anna Ludwicka-Mania
Magdalena Kępińska
Iwona Lach
Marta Kędziora-Nowaczek
Jakub Głukowski
Andrzej Kępiński
Robert Mania
Tomasz Marczyński
Tadeusz Wnuk

Twoja reakcja na artykuł?

23
74%
Cieszy
1
3%
Hahaha
4
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
1
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
604
Jedną
6%
Kilka (3-5)
18%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem
 
Turystyka
Wręczyli "Karkonosze" w Jakuszycach

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group