Nowy nabytek pogotowia kosztował około 0,5 mln zł. Na ratunek ludzi, dużą karetką, oprócz zespołu ratowników medycznych, będzie jeździł lekarz. - Jest to duży furgon czyli z ambulans pełnym wyposażeniem zespołu specjalistycznego, powiększony o lekarza. To, co odróżnia go od innych to napęd na cztery koła. Jest to pierwszy tego typu ambulans użytkowany w naszym pogotowiu.
- Obecnie wprowadzamy go do służby, mamy nadzieję że uda się nam go uruchomić do końca tego tygodnia. Będziemy analizowali jak go użytkować, ponieważ ze względu na napęd na cztery koła, koszty jego użytkowania i eksploatacji są o około 40 procent wyższe w porównaniu do zwykłych karetek. Dla nas ta karetka ma ogromne znaczenie, co roku, szczególnie zimą, mieliśmy spore problemy z dojazdem do poszkodowanych po stromych, oblodzonych czy szutrowych drogach – mówi Dariusz Kłos, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.
Zakup specjalistycznej karetki został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z aplikacji „Ponadgraniczna współpraca służb Ratownictwa Medycznego w Euroregionie Nysa“.
W czwartym kwartale br. natomiast ma się rozpocząć procedura zakupu dwóch standardowych ambulansów w ramach projektu realizowanego wspólnie z czeskim partnerem Hradec Kralove. Karetki trafią do pogotowia z początkiem przyszłego roku. Jedna z nich będzie służyła do ratowania ludzi w Kamiennej Górze. Druga najprawdopodobniej trafi do Kowar.
Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze dysponuje obecnie trzynastoma zespołami rozlokowanymi na terenie czterech powiatów: sześć z nich działa w powiecie jeleniogórskim, trzy w powiecie lubańskim oraz po dwa w powiatach lwóweckim i kamiennogórskim.