Był to wyjątkowy film-spektakl poświęcony przejęciu władzy w 1933 r. przez nazistów. Opisuje planowanie pierwszego z trzech teatrów Grenzlandu, które odbyło się przy aktywnym udziale najwyższych kręgów politycznych. Teatr został włączony jako ważny element ówczesnej propagandy, a tym samym był częścią strategii, która ostatecznie doprowadziła do przepaści.
Widzowie zobaczyli m.in. jak rządzący wówczas myśleli, planowali i wdrażali teatr, jak interpretowali klasyczny materiał dla swojej ideologii, jak narodowosocjalistyczny sposób myślenia przejawiał się w codziennym życiu artystycznym, na próbach czy w stołówce.
Dzięki technologii VR widzowie zostali zabrani na wycieczkę za kulisy i pod scenę. Są niejako częścią interdyscyplinarnej produkcji i cofają się w czasie do otwarcia teatru w 1936 r. poprzez wycieczkę od piwnicy po dach, której towarzyszą sceny.
Trailer w języku niemieckim:
Dowolność użycia VR jest ograniczona praktycznie tylko fantazją twórcy i z tego powodu może być używana w różnych sytuacjach (np. tu w teatrze).
VR - Virtual Reality (wirtualna rzeczywistość), polska nazwa - fantomatyka. Jest to obraz stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (np. symulacje komputerowe rzeczywistowych rzeczy czy zwierząt), jak i zupełnie fikcyjnego (np. gry komputerowe science-fiction).
Spektakl odbył się w ramach Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych.