Głównym celem tegorocznych prac archeologicznych jest rozpoznanie reliktów nieznanej dotychczas budowli, zlokalizowanej w północnej części dziedzińca głównego zamku. Fundamenty kamiennych murów odkryto w tym miejscu równo rok temu. Wówczas, ze względna na niewielką powierzchnię wykopu, niemożliwe było uchwycenie całości jej konstrukcji (https://archeologia.com.pl/tysiace-fragmentow-kafli-i-nieznana-budowla-odkryte-na-zamku-bolkow).
Eksploracja między wieżą a murem
Ponadto archeolodzy eksplorować będą przestrzeń między wieżą dziobową (bergfriedem) a murem obronnym i dawną wieżą mieszkalną. W ubiegłym roku w tym miejscu natrafiono na warstwę gruzu zawierającego tysiące fragmentów nowożytnych kafli piecowych, w tym unikalne późnorenesansowe i wczesnobarokowe kafle z wizerunkami władców europejskich (https://www.national-geographic.pl/artykul/bogate-znaleziska-na-zamku-w-bolkowie-wsrod-nich-portrety-krolow-polski-i-danii-240206090507).
Studenci i wolontariusze
W tegorocznych wykopaliskach wezmą udział studenci Instytutu Archeologii UJ oraz wolontariusze z działającego przy Muzeum Klubu Młodych Archeologów (https://muzeumkarkonoskie.pl/klub-mlodych-archeologow-przy-muzeum-karkonoskim-w-jeleniej-gorze).
Podobnie jak w ubiegłym roku, równolegle z badaniami archeologicznymi, na zamku odbywać się będą Letnie Warsztaty Architektury. Wezmą w nich udział studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
W piątek 2 sierpnia 2024 r. wszystkich chętnych zapraszamy na dzień otwarty badań archeologicznych zamku Bolków. W jego trakcie można będzie zobaczyć na czym polega praca archeologów badających średniowieczny zamek, porozmawiać z nimi i obejrzeć pierwsze efekty tegorocznych prac wykopaliskowych.