To nasza trzecia konferencja. Gdy dowiedzieliśmy się o ustawkach, gdzie biły się dziewczyny, o tej agresji w szkole, doszliśmy do wniosku, że trzeba uczyć nie tylko pedagogów i nauczycieli, ale zacząć od podstaw, od dzieci - powiedziała Krystyna Demkowicz, przewodnicząca TKOPD w Jeleniej Górze.
W konferencji brali udział uczniowie z samorządów uczniowskich z Jeleniej Góry oraz ze szkól średnich powiatu.
Dzieci nie zdają sobie sprawy, że takie zachowania są karalne - podkreśliła K. Demkowicz.
W programie konferencji poruszono następujące tematy: Anna Sinica i Agata Pominkiewicz (Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej) mówiły o wpływie i skutkach urazów fizycznych na życie oraz zdrowie dzieci i młodzieży. Beata Poleszczuk (Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Jeleniej Górze) mówiło o psychologicznych przyczynach i skutkach przemocy, Agnieszka Kałużna-Rodowicz (Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze) poruszyła kwestię skutków prawnych zachowań związanych z przemocą rówieśniczą. Następnie Monika Poddębniak (Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze) mówiła o przemocy w cyberprzestrzeni. Ostatni temat poruszył Jarosław Grabowski (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Szklarskiej Porębie, a była mowa o konieczności ograniczenia przemocy i agresji.
Statystyki rosną. Nasze dzieci nie mają już autorytetów. Uważają, że mają 2 lub 3 życia, a potem się okazuje, że po tej agresji płaci się całe życie, jest uszkodzenie ciała - mówiła K. Demkowicz.