Wtorek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 11804
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ocalić tramwaje od zapomnienia

Środa, 29 kwietnia 2009, 13:05
Aktualizacja: Czwartek, 30 kwietnia 2009, 7:27
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ocalić tramwaje od zapomnienia
Fot. TEJO
Cenne rodzinne pamiątki przekazali dziś Muzeum Karkonoskiemu i Archiwum Państwowemu Bolesław i Mieczysław Osipikowie, jeleniogórscy cykliści i wielbiciele miejskiej komunikacji szynowej. Okazją był rajd z okazji 40–lecia likwidacji tramwajów jeleniogórskich.

Bolesław Osipik z bratem bliźniakiem Mieczysławem oraz kilkoma przyjaciółmi ruszyli dziś na rowerach sprzed dworca PKP, aby w południe dojechać do remizy tramwajowej (dziś siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej) przy ulicy Wolności.

Wcześniej zwiedzili wystawę dotyczącą dziejów komunikacji miejskiej w sali konferencyjnej biurowca Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Przed remizą czekał na nich Ivo Łaborewicz, szef oddziału Archiwum Państwowego. Do wszystkich dołączyła też Gabriela Zawiła, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego oraz Robert Rzeszowski, kierownik działu historycznego MK.

– Chcemy ocalić od zapomnienia zdjęcia i dokumenty związane z tramwajami jeleniogórskimi – mówili bracia Osipikowie. Pan Mieczysław przekazał Gabrieli Zawile legitymację swojej mamy, która była konduktorką i motorniczą w tramwajach. Zofia Piotrowska pozowała w 1945 roku do zdjęć jeszcze w niemieckim mundurze. Muzeum Karkonoskie dostało też fotografie z 1 maja 1969 roku z ostatniego przejazdu tramwaju w pochodzie pierwszomajowym z ulicy 1 Maja. –To cenne pamiątki, które będą równie cennymi eksponatami w naszym dziale historycznym – powiedziała G. Zawiła dziękując za ich przekazanie.

Bolesław Osipik wręczył Ivo Łaborewiczowi grubaśny zeszyt, do którego od dzieciństwa wklejał rozmaite fotografie, wycinki prasowe oraz inne materiały drukowane związane z tramwajami. – Ciężko mi się z tym rozstać, ale chciałbym, aby był to dokument dostępny dla wszystkich, również przyszłych pokoleń – powiedział. – Będzie on u nas przechowywany wieczyście – zapewnił Ivo Łaborewicz. – To cenne uzupełnienie archiwaliów o taką „prywatną” dokumentację. No i ktoś, kto jest zainteresowany tramwajami, nie będzie musiał przeglądać całych roczników gazet, które też archiwizujemy – mówił Łaborewicz.

Nostalgiczna wycieczka braci Osipików ruszyła dalej tramwajowym szlakiem. Panowie zamierzają dojechać do Podgórzyna i Sobieszowa, dokąd jeszcze pół wieku temu można było dostać się czerwonym tramwajem.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
658
Tak
73%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Ciekawe miejsca
Nowa wieża, stare widoki
 
Ciekawe miejsca
Wodospad, który nie jest wodospadem
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
 
Aktualności
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group