Oddziały buforowe to miejsca, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem koronawirusa, którzy następnie mogą być przeniesieni do szpitali jednoimiennych jeśli zakażenie się potwierdzi lub będą nadal leczeni w danym szpitalu, jeżeli nie są nosicielami. Są one miejscem, gdzie podejmowana jest decyzja o dalszym leczeniu pacjenta.
Oddział buforowy to swojego rodzaju wentyl bezpieczeństwa dla podmiotów medycznych i dla ich personelu. Te oddziały powstają z myślą o zabezpieczeniu chorych już leczących się w szpitalu, ale także o personelu szpitala. Chcemy, by pacjenci przebywający w szpitalach z powodu innych chorób czuli się bezpiecznie i by byli bezpieczni. Mają ograniczyć ryzyko zakażeń szpitalnych – podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
W Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy oddział buforowy został wydzielony z oddziału chirurgii dziecięcej. Chirurgia dziecięca w dalszym ciągu jest realizowana, potrzeby pacjentów w tym zakresie są zaspokojone.
Usytuowanie oddziału to decyzja nieprzypadkowa. Naszym zdaniem jest to najlepsze miejsce. Oddział znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie SOR-u, intensywnej terapii i interny. To niezwykle istotne dla bezpieczeństwa pacjenta oraz dla sprawnej pracy personelu – komentuje dyrektor szpitala Anna Płotnica-Mieloch.
Obecnie oddział dysponuje 8 łóżkami. Planowane są jeszcze dwa dodatkowe miejsca. Dla pacjentów oddziału szpital wydzielił osobną windę. Pacjentami zajmować się będzie dedykowany zespół lekarzy oraz pielęgniarek delegowanych z oddziału internistycznego. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital w Legnicy dysponuje również oddzielnym budynkiem dla pacjentów COVID-19 z liczbą 45 łóżek, 5 miejscami dedykowanymi pacjentom pozytywnym na oddziale intensywnej terapii, 4 miejscami na neurochirurgii oraz 4 na kardiologii.
Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej również utworzyło oddział buforowy.
Oddział buforowy powinien być w każdym szpitalu i widać taki trend. Robimy to po to, by zmniejszyć prawdopodobieństwo pacjentów dodatnich w innych częściach szpitala. Chcemy wręcz wyeliminować taką możliwość – dodał Nikolaj Lambrinow, p.o. dyrektora WCSKJ.
Oddział buforowy powstał tutaj w miejscu pediatrii. Pediatria natomiast została przeniesiona tuż obok oddziału ginekologicznego i działa bez zmian. Tutaj wybór miejsca na oddział buforowy również jest podparty bezpośrednią łącznością z SOR. Oddział ma dedykowane osobne wejście, co jest równie istotne. Oddział dysponuje 10 miejscami. Pacjenci są pod opieką dedykowanego zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego, który wspomagany jest przez lekarzy z SOR. Oddział wyposażony jest w dwa aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddechu.
Oddziały buforowe pełnią istotną rolę w walce z koronawirusem. Są wsparciem dla szpitali jednoimiennych, do których trafiają pacjenci z całego województwa. Ważne jest, by wszystkie ogniwa ochrony zdrowia, które walczą z COVID-19 uzupełniały się i tworzyły jedną dobrze działającą całość. Wówczas łatwiej pokonamy koronawirusa i powrócimy do normalności – dodał wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.