Wtorek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 12444
Zalogowanych: 109
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bukowiec: Odkrycie w pałacu w Bukowcu

Sobota, 13 lipca 2024, 7:00
Autor: WAC
Bukowiec: Odkrycie w pałacu w Bukowcu
Fot. ZGK
Trwa gruntowny remont będącego siedzibą Związku Gmin Karkonoskich pałacu w Bukowcu. W trakcie prac doszło do nieoczekiwanego odkrycia. Po warstwami późniejszych malowań znaleziono bardzo dobrze zachowane malowidła sprzed kilkuset lat.

Według wstępnych szacunków odkryte malowidła powstały około 1600 roku czyli dużo wcześniej niż gdy właścicielami pałacu była kojarzona z nim rodzina von Reden. Freski przedstawiają rożne postacie oraz widoki krajobrazów.

Po przeprowadzonych wcześniej badaniach spodziewaliśmy się że pod warstwą późniejszych malowań mogą znajdować się jakieś dawniejsze malowidła - mówi dyrektor biura ZGK Łukasz Hada. - Jadnak skala odkrycia, a co najważniejsze stan zachowania fresków bardzo nas zaskoczył. Część fresków zwłaszcza na klatce schodowej zostanie odkryta i wyeksponowana dla zwiedzających. Reszta zostanie zabezpieczona do przyszłej renowacji.

Zabytkowy obiekt, w którym na co dzień mieści się siedziba Związku Gmin Karkonoskich przechodzi gruntowną renowację. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków. Mają służyć poprawie efektywności energetycznej budowli przy jednoczesnym zachowaniu jej historycznego wyglądu.

W planach inwestycji, która jest realizowana w formule zaprojektuj – wybuduj przez firmę Pre - Fabrykat jest m.in.: remont dachu, stropów i elewacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie izolacji pionowej i poziomej. Dodatkowo w pałacu zamontowane zostanie centralne ogrzewanie z nowym źródłem ogrzewania za pomocą pomp głębinowych i rozprowadzeniem ciepła po obiekcie. Dodatkowo zmodernizowana zostanie sieć elektroenergetyczna wraz z oświetleniem. Remont pałacu ma zakończyć się do końca grudnia.

Pierwotny XVI-wieczny dwór w Bukowcu, który nabył w 1785 roku hrabia Friedrich von Reden, został przebudowany przez architekta berlińskiego Martina Friedricha Rabe. Po zakończeniu prac budowlanych powstał reprezentacyjny pałac służący za siedzibę nowego właściciela Bukowca. W tym samym czasie wyburzono budynki folwarczne zasłaniające widok na Karkonosze, budując za pałacem nowe, zaprojektowane przez ucznia Langhansa - Karla Gottfrieda Geislera.

Hrabia Friedrich von Reden po wizytach w Anglii, zauroczony sposobem ekspozycji przyrody postanowił założyć romantyczny park w Bukowcu i, by temu podołać, sprowadził tutaj ogrodnika Hansa Karla Walthera, który zaprojektował całość. Oprócz zieleni sadzonej wzdłuż wytyczonych osi widokowych wzniesiono wiele obiektów małej architektury. Po śmierci hrabiny Fryderyki von Reden majątek przejęła bratanica Marie von Rotenhan. Rodzina była właścicielem Bukowca do 1945 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

19
79%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
4
17%
Przeraża

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
659
Tak
73%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Ciekawe miejsca
Nowa wieża, stare widoki
 
Ciekawe miejsca
Wodospad, który nie jest wodospadem
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
 
Aktualności
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group