Franciszek Gawor był absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1956 r. pracował w ZPR-1 w Kopalni „Okrzeszyn”, a następnie w Kopalni „Podgórze”, w grupach geologiczno-poszukiwawczych. Po likwidacji ZPR-1 od 1973 r. był zastępcą dyrektora ds. technicznych i rozbudowy Zakładu Doświadczalnego Politechniki Wrocławskiej „Hydro-Mech” oraz kierownikiem ruchu zakładu w Zakładzie Górniczym „Kowary- Podgórze”.
F. Gawor był jednym ze współtwórców pierwszego w Polsce i jednego z pięciu w świecie podziemnego inhalatorium radonowego, które funkcjonowało we współpracy z Uzdrowiskiem Cieplice Zdrój w sztolni nr19a, w dawnej kopalni Podgórze, w latach 1974-1989. W latach 2000 – 2019 opiekunem merytorycznym podziemnej trasy turystycznej w kompleksie Jelenia Struga.
W 2007 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kowary oraz Honorowego Członka Stowarzyszenia Miłośników Kowar. W roku 2013 otrzymał nagrodę Starosty Powiatu Jeleniogórskiego – statuetkę Liczyrzepy – za całokształt działalności na rzecz turystyki.
Był autorem dziesiątek fachowych artykułów na temat historii kowarskiego uranu, prowadził wiele Barbórek górniczych, karczm piwnych w sztolniach Jeleniej Strugi i miejskich uroczystości związanych z obchodami Dnia Górnika, prowadził rytuały pasowania na gwarka, wg tradycyjnych wzorów – tak zmarłego na swoim profilu w mediach społecznościowych wspomina wiceprezes PTTK Sudety Zachodnie Andrzej Mateusiak. - Był organizatorem wielu konferencji naukowych i popularno - naukowych o tematyce górniczej, niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie. Człowiek przeogromnej wiedzy i doskonałej pamięci, obdarzony niepospolitym poczuciem humoru, zawsze pogodny, zdyscyplinowany gawędziarz, który nigdy nie nudził, a często zaskakiwał ciągle dozowanymi, nowymi ciekawostkami, bardzo uporządkowany organizacyjnie. Zawsze elegancki, szykowny i szarmancki.