Stowarzyszenie LGD–Partnerstwo Izerskie podpisało umowę na realizację kolejnego, dużego projektu unijnego. Dzięki niemu w Polsce i w Niemczech zachowane zostaną stare odmiany drzew.
Umowa na realizację projektu „Stare odmiany drzew owocowych po stronie Polskiej i po stronie Saksońskiej” podpisana została w czerwcu tego roku. Za jego sprawą Partnerstwo Izerskie wraz z Fundacją LaNU z Saksonii będzie walczyć o zachowanie sadów w starym typie po obu stronach granicy. Na ten cel zagwarantowane jest już 300 tys. euro.
Po stronie polskiej w ramach projektu będziemy szkolić ludzi jak szczepić drzewa, jak pozyskiwać zrazy, w jaki sposób zakładać sad, jak go pielęgnować – tłumaczy Bożena Mulik, prezes Stowarzyszenia LGD-Partnerstwo Izerskie.
Dodatkowo dzięki projektowi na naszym terenie powstaną cztery modelowe sady: we Wleniu, Grudzy, Lubomierzu i Świeradowie Zdroju przy Izerskiej Łące.
Tam jest już stworzone, przez miejscowego burmistrza, pewne centrum i w tym miejscu będą docelowo odbywały się szkolenia. Będziemy pokazywać jak zachować te odmiany, a oprócz tego na Izerskiej Łące stworzymy Bank Zrazów Starych Drzew Owocowych, które są jeszcze u nas w pojedynczych sztukach – kończy B. Mulik.
Formalnie projekt zakończy się w 2021 roku.