Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11371
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Oficjalne rozpoczęcie OOM

Środa, 16 lutego 2022, 11:29
Aktualizacja: 12:28
Autor: Przemek Kaczałko
Szklarska Poręba: Oficjalne rozpoczęcie OOM
Fot. Przemek Kaczałko
W Szklarskiej Porębie odbyło się uroczyste otwarcie XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych. Młodzi sportowcy już rywalizują w kilku konkurencjach. Część z nich odbędzie się poza Dolnym Śląskiem, ze względu na brak infrastruktury.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach zimowych odbywać się będzie w 7 ośrodkach na Dolnym Śląsku i 4 poza naszym regionem. Młodych sportowców podejmują: Szklarska Poręba, Karpacz, Świdnica, Wałbrzych, Duszniki Zdrój, Stronie Śląskie i Jelenia Góra, a także Tomaszów Mazowiecki, Zakopane, Tychy i Bytom.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży organizowana jest od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe, w których udział biorą juniorzy młodsi, a w niektórych konkurencjach również juniorzy. Zgodnie z zasadami Olimpiady, była ona organizowana przez miasta, natomiast od 2000 roku organizatorem zawodów są samorządy wojewódzkie. Województwo Dolnośląskie w 27-letniej historii tej imprezy, w 2022 roku zimową olimpiadę organizuje już po raz szósty.

W 2020 roku w pierwszej dwudziestce klasyfikacji końcowej było aż pięć klubów z naszego regionu. Wygrał ją MKS Karkonosze Jelenia Góra. W czołówce znalazły się także AZS AWF Wrocław, UKN Melafir Czarny Bór, MKS Duszniki Zdrój i MKS Cuprum Lubin. W klasyfikacji medalowej Dolny Śląsk był czwarty z dorobkiem 73 medali (19 złotych, 27 srebrnych, 27 brązowych).

Podczas ceremonii otwarcia miały miejsce przemówienia polityków i organizatorów imprezy. Ponadto zapalono znicz na czas Olimpiady, a dokonali tego zawodnicy MKS Karkonoszy Sporty Zimowe. Było też złożenie przysięgi przez sędziów, zawodników i organizatorów. W części artystycznej wystąpił duet z Fundacji Ocelot, który zachwycił pokazem akrobatycznym.

Śniegu na Polanie Jakuszyckiej jest bardzo dużo, a trasa jest wymagająca. Jestem zadowolona ze swoich występów, bo początek sezonu miałam troszkę gorszy - powiedziała Kinga Mareczek, która na 5 km stylem łyżwowym zajęła 2. miejsce, podobnie jak w sprincie, którą czekają jeszcze dwa starty na XXVIII OOM, a następnie liczy na powołanie do kadry Polski na Mistrzostwa Świata Juniorów.

Młodych sportowców wspierali nasi olimpijczycy, którzy wrócili w niedzielę (13.02) z Pekinu.

W Polsce potrzebujemy toru saneczkowego, bez tego stoimy w miejscu. Rok w rok powtarzamy wyniki, staramy się skrobać wyżej, ale infrastruktura jest niezbędna - powiedziała saneczkarka Klaudia Domagradzka, która debiutowała na IO. - Mam nadzieję, że młodzi sportowcy mogą brać z nas przykład. Oni też mogą pojechać w przyszłości na Igrzyska Olimpijskie i będą spełniać swoje marzenia - powiedział Wojciech Chmielewski, który na początku kariery również startował w OOM. - Mimo spartańskich warunków radzimy sobie. Chcemy toru z prawdziwego zdarzenia, żeby zachęcać młodzież - dodał jeleniogórzanin, który w dwójce z Jakubem Kowalewskim zajął 8. miejsce na igrzyskach, a sztafecie (z Klaudią Domaradzką i Mateuszem Sochowiczem, którzy startowali w jedynkach) 9. miejsce. - Jestem zadowolony ze startu na IO, choć miałem mało czasu na przygotowania. Miejmy nadzieję, że coś się ruszy z infrastrukturą i będzie można pokierować młodzieżą - powiedział Mateusz Sochowicz, który również może być doskonałym przykładem dla młodych sportowców, bowiem kilka miesięcy przed Igrzyskami doznał groźnej kontuzji podczas treningów na torze w Pekinie, ale udało mu się wrócić i walczył o jak najlepszą pozycję dla Polski. - Od Olimpiady Młodzieży zacząłem swoją ścieżkę sportową - dodał M. Sochowicz, który po wypadku ciągle wraca do pełni formy, a przed nim jeszcze jedna operacja.

Twoja reakcja na artykuł?

3
43%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
616
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group