Wydarzenia związane z XXI edycją Krokus Jazz Festiwalu rozpoczęły się już w miniony weekend, kiedy to w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego odbyły się dwa koncerty plenerowe, a także jeden koncert w JCK Muflon. Następnie odbywały się lekcje jazzu w trzech jeleniogórskich szkołach (SP 11, SP 10, ZSOiT) oraz pokaz filmów Janusza Majewskiego w ramach DKF-u w JCK.
W czwartek w sali widowiskowej przy ul. Bankowej odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu, którego dokonali dyrektorowie imprezy - Jacek Szreniawa i Jakub Olejnik, a także zastępca prezydenta miasta - Janusz Łyczko. Po wypowiedzianej formułce otwarcia, na scenie królował jazz w wyjątkowym wydaniu.
Nils Petter Molvær - norweski trębacz, kompozytor i producent. Łączy wiele stylów muzycznych – jazz, ambient, house, elektroniczne i break beaty, a także elementy hip-hopu, rocka i popu – i bez wysiłku przemienia je w przekonujące pejzaże dźwiękowe o głębokiej intensywności. Jest uważany za przedstawiciela i jednego z pionierów nu jazzu. Międzynarodową karierę rozpoczynał pod skrzydłami Manfreda Eichera, u którego w kultowym wydawnictwie ECM nagrał i wydał w 1997 r. swój debiutancki album (Khmer). Wydawnictwo skupiało się na nieznanej wcześniej mieszance improwizacji i hipnotycznie wirujących bitów, cieszyło się niezwykłym odzewem publiczności i mediów i zostało uhonorowane niemiecką nagrodą krytyków płyt i norweską nagrodą Grammy. ECM po raz pierwszy w swojej historii wydał single z albumu. Od tego czasu dorobek artysty sty wzbogacił się o kolejne wydawnictwa zapewniające mu niezwykle wysoką pozycję w rankingu największych osobowości muzyki jazzowej. Na jeleniogórskim koncercie usłyszymy między innymi materiał z jego ostatniej płyty („Buoyancy” – 2022 r.). (źródło: krokusjazzfestiwal.pl)
Spragnieni jazzu tego samego dnia udali się jeszcze do Klubu Kwadrat, gdzie wystąpił zespół Ascetic w składzie: Mateusz Rybicki - klarnet, saksofon tenorowy, Tomasz Kaczmarek - fortepian, Jan Słowiński - perkusja, Dariusz Ju Ghan – kontrabas.
Ascetic to zespół poszukujący muzycznej głębi i esencji. Spotkania na płaszczyźnie ducha, wspólnej kontemplacji, która dokonuje się poprzez muzykę. Kompozycje grane przez zespół są proste i repetytywne, co pozwala muzykom skupić się na wejściu w głęboką muzyczną uważność. Wśród inspiracji zespołu można wymienić kwartet Johna Coltrane’a, muzykę Hildegardy z Bingen, chorał gregoriański, muzykę amerykańskich minimalistów takich jak Steve Reich czy Terry Riley, a także zespół The Necks.
Intencją lidera zespołu było stworzenie platformy muzycznej, za pomocą której będzie można wejść w głąb, doświadczyć wspólnoty w poszukiwaniu transcendencji i dzielić się tym z słuchaczami. Ascetic to wspólna droga w tym kierunku. (źródło: krokusjazzfestiwal.pl)
W piątek kolejne jazzowe emocje - o godz. 19:00 w sali widowiskowej JCK wystąpi Bernard Masseli Quartet, a o 21:30 w Klubie Kwadrat występ konkursowy - Dafnie.