Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11204
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności za nami

Niedziela, 11 stycznia 2015, 8:15
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 stycznia 2015, 10:41
Autor: Angela
Jelenia Góra: Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności za nami
Fot. Angela
Sześćdziesięciu najlepszych uczniów z województw: dolnośląskiego i opolskiego zasiadło w piątek (09.01) do okręgowego etapu XIX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Ci, którzy uzyskają co najmniej 80 na 100 punktów (lub około 50 najlepszych osób z Polski), dostaną się do finału, w którym stawką jest zwolnienie z egzaminu zawodowego oraz indeks na uczelnię wyższą. Dla najlepszego jeleniogórskiego uczestnika prezydent Marcin Zawiła ufundował również nagrodę specjalną: zestaw piśmienniczy.

Z Jeleniej Góry w olimpiadzie udział wzięły trzy szkoły: Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze (gdzie odbył się etap okręgowy), Liceum Ogólnokształcące nr 2 z Cieplic i – po raz pierwszy – Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze.

Wśród uczestników o finał walczyły m.in. uczennice "Żeroma": Emilia Berczyńska i Martyna Gardeła (z klasy III) oraz uczeń z "Handlówki": Maciej Sowiński (z klas II technikum). Cała trójka przyznała, że zakres materiału do opanowania był spory.

- Testy obejmują wiedzę z całego gimnazjum i liceum, a także z materiałów poza programem szkolnym – mówili uczestnicy. – Dlatego trzeba było też sporo poczytać w czasopismach branżowych i książkach pozaszkolnych, mimo że jesteśmy na „rozszerzonej biologii”. Test obejmuje również np. umiejętności kucharskie. W przygotowaniu do olimpiady bardzo pomogli nam nauczyciele – dodali.

Na uczestników czekał test półtoragodzinny, za który mogli zdobyć 100 punktów. – Trzydzieści procent wszystkich pytań dotyczy tematyki wiodącej tegorocznej olimpiady, czyli „bezpieczeństwa w żywności i żywieniu” – informował Grzegorz Galiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przewodniczący komisji konkursowej. Pozostałe pytania będą z zakresu ogólnej wiedzy z żywności i żywienia, czyli aspektów biologicznych, chemicznych, towaroznawczych czy technologicznych związanych z żywieniem człowieka.
- Finaliści są nie tylko zwolnieni z egzaminu zawodowego, ale mają również szanse otrzymać indeks na uczelnię wyższą. Co ważne, z roku na rok coraz większa liczba uczelni chce przyjmować naszych finalistów, a jako ciekawostkę powiem, że w ciągu ostatnich trzech lat tylko Uniwersytet Jagielloński przyjął 51 finalistów i laureatów tej olimpiady – dodał przewodniczący.

Finał odbędzie się w marcu br. w Szczecinie. W minionym roku jeleniogórskim uczniom udało się dojść do etapu centralnego olimpiady i mamy nadzieję, że tak będzie i w tym roku. Trzymamy kciuki.

Organizatorem Olimpiady są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu reprezentowany przez Grzegorza Galińskiego, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu reprezentowany w tym roku przez dyrektor Małgorzatę Bacię, a z filii jeleniogórskiej przez: Bogumiłę Bogucką i Małgorzatę Grzelczyk. Na otwarciu nie zabrakło również naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu Pawła Domagały i jego zastępcy Barbary Latosińskiej. Gości i uczestników tradycyjnie powitała dyrektor ZSLiZ nr 2 – Danuta Pawłowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group