Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11309
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ołtarz po renowacji

Niedziela, 14 lutego 2021, 6:01
Autor: WAC
Jelenia Góra: Ołtarz po renowacji
Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/K.Gąsiennica–Sieczka
Zakończył się czwarty, ostatni etap prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym kościoła pw. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze - Cieplicach. Renowacja zabytku była nie lada przedsięwzięciem, gdyż ołtarz ma około 15 metrów wysokości, a umieszczony w nim obraz to 4,65 m.

Zadania podjął się zespół konserwatorów pod kierunkiem Wita Podczerwińskiego. W 2017 r. wykonano konserwację tabernakulum i antepedium. W 2018 r. konserwacji poddano obraz wraz z ramą, w 2019 r.- zwieńczenie, a w 2020 r. - strukturę ołtarzową.

Ważnym etapem było wykonanie szczegółowych badań stratygraficznych w celu rozpoznania budowy technologicznej elementów, głównie zakresu występowania i stanu zachowania warstw pierwotnych. Na każdym etapie prac zwoływane były komisje konserwatorskie, które nadawały kierunek dalszym działaniom. Obecnie konserwacji wymagają jedynie ustawione w narożnikach prezbiterium dwie rzeźby na rozbudowanych cokołach. Będzie to ostatni etap prac.

Konserwacja była wspierana dotacjami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Dolnośląskiego i Miasta Jeleniej Góry. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wsparł jednorazowo konserwację obrazu.

Początek budowy ołtarza można wiązać z rokiem 1716, kiedy to Dominik Geier – opat krzeszowski podarował do odbudowanego po pożarze kościoła niezwykłe dzieło - obraz z kaplicy Trójcy Świętej w Krzeszowie, autorstwa Michaela Willmanna - znakomitego malarza doby kontrreformacji pt. „Maria jako Królowa Niebios w otoczeniu Świętych Cysterskich” - informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Obraz powstał w 1687 r. na zlecenie opata Bernarda Rosy. Budowa ołtarza w obecnym kształcie została zakończona około 1794 r. Powstało imponujące, rokokowe dzieło, którego autorstwo nie jest jasne. Kompozycja łączy delikatną, ażurową strukturę architektoniczną z przytłaczającą ją bogactwem zdobień dekoracją rzeźbiarską. Struktura ołtarza stanowi oprawę dla monumentalnego obrazu zajmującego jego środkową część. Obraz flankowany jest przez filary oraz rzeźby świętych Piotra i Jana Chrzciciela z lewej strony oraz Pawła i Jana Ewangelisty z prawej strony. Przedstawia Marię jako Królową Świętych. Matka Boska ukazana w górnej części obrazu adorowana jest przez tłum świętych zakonu cysterskiego zgrupowanych wokół niej i w kilku strefach poniżej. Kolorystyka jest stonowana, przeważają odcienie brązu, bieli i szarości z akcentami czerwieni i czerni. W zwieńczeniu, na tle promieni glorii i kłębowiska chmur przedstawiona jest płaskorzeźbiona scena koronacji Marii w otoczeniu pięciu aniołków.

Twoja reakcja na artykuł?

86
87%
Cieszy
4
4%
Hahaha
4
4%
Nudzi
2
2%
Smuci
0
0%
Złości
3
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group