Kolejkowo to sieć zaawansowanych, przedstawionych w nowoczesnej formie, wystaw makiet kolejowych, które są wiernym odwzorowaniem gwarnego miasta. Ruchome modele pociągów, samochodów, statków czy tramwajów sprawiają, że goście czują się jakby obserwowali prawdziwe miasto z lotu ptaka. Obecnie na Kolejkowo składają się dwie wystawy makiet kolejowych, we Wrocławiu (w Sky Tower) i w Gliwicach, które rocznie odwiedza ponad 300 tysięcy gości. Wkrótce zostaną otwarte kolejne w Warszawie oraz Gdańsku.
Otwarta właśnie modelarnia to serce Kolejkowa. Tutaj tworzone są elementy wystaw, które można oglądać na makietach kolejowych. Została ona przemyślana tak, aby zwykle ukryta przed wzrokiem osób postronnych praca modelarzy, stała się główną atrakcją obiektu. Oznacza to, że modelarnię będzie można zwiedzać. Powstała w niej ścieżka edukacyjna, podczas której zwiedzający będą zapoznani z procesem tworzenia makiet w Kolejkowie. Turyści zobaczą na żywo zarówno pracę ludzi, jak i skomplikowanych, nowoczesnych maszyn.
Kolejkowo stanowi unikatową atrakcję w skali Polski, która zwiększa atrakcyjność turystyczną Jeleniej Góry - mówi prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak,. Odnowa jeleniogórskiej tradycji modelarstwa, datującej się od 1966 roku, jest powodem do dumy. Cieszymy się, że to właśnie Jelenia Góra została wybrana na lokalizację dla modelarni Kolejkowa, co przyczynia się do wzbogacenia oferty turystycznej miasta.
Zwiedzający w Modelarni zapoznają się z tradycją modelarstwa jeleniogórskiego oraz historią Kolejkowa. Dowiedzą się, na czym polega praca modelarza w Kolejkowie i zgłębią tajniki procesu twórczego od projektu, poprzez pracę rąk i nowoczesnych maszyn, aż po efekt końcowy -
jakim są makiety. Zobaczą na żywo jak tworzy się budynek, ukształtowanie terenu, drzewa czy skały.
Jako pracownik dawnej jeleniogórskiej modelarni kolejowej cieszę się, że Kolejkowo przywraca historię i tradycje modelarskie Jeleniej Góry - mówi Florian Górski, modelarz z dawnej jeleniogórskiej modelarni. Razem z kolegami spędziliśmy wiele lat tworząc modele. Łza się w oku kręci, widząc, że kolejne pokolenia mogą zagłębić się w tworzoną przez nas historię
Podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej, przewodnik odpowie na pytania dotyczące procesu tworzenia figurek, scenek, a także innowacji w Kolejkowie, takich jak podłączenie elektroniki, wprawienie w ruch pojazdów, czy uruchomienie na makiecie zjawisk
atmosferycznych, takich jak deszcz czy burza.
Odwiedzający od dawna zastanawiali się, jak wygląda proces tworzenia Kolejkowa - mówi Jakub Paczyński, Prezes Kolejkowa. Nasza modelarnia stanowi odpowiedź na te pytania. Właśnie tutaj, w Jeleniej Górze, uchylamy rąbka tajemnicy naszych wystaw, dając unikatowy wgląd w kulisy naszej pracy. Chcemy przywrócić wartość rękodzieła i pokazać spektakularne efekty pracy ludzkich rąk.
Finałem zwiedzania ścieżki edukacyjnej Kolejkowa, jest makieta z najważniejszymi zabytkami Jeleniej Góry: między innymi Ratuszem, kamienicami, Dworcem Głównym oraz Bramą Wojanowską.
Otwarcie dla odwiedzających już 22 marca – zachęca Kolejkowo. Tylko na pierwszy weekend (22-24.03) bilety zakupicie o 50% taniej i będziecie pierwszymi osobami, które zobaczą ten wyjątkowy na skalę kraju obiekt. Pierwsza wycieczka wystartuje 22 marca o godzinie 10.00. Liczba miejsc ograniczona. Już wkrótce bilety kupicie na stronie internetowej Kolejkowa. Istnieje możliwość zakupu biletów stacjonarnie, natomiast wiąże się to z wyższą ceną. Modelarnia znajduje się na ulicy Legnickiej 2 w Jeleniej Górze. Dostępny jest bezpłatny parking. Modelarnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, oraz w sobotę i niedzielę od 10.00 do 19.00.