Była to gruntowna modernizacja XVIII parku na Wzgórzu Kościuszki - dawniej Wzgórzu Szubienicznym w 1780 roku przekształconym w park miejski przez ówczesnego burmistrza Jeleniej Góry, Jahanna Christpha Schonau’a.
- Park był i jest, a teraz mamy nadzieję, że będzie jeszcze bardziej, centrum wypoczynku jeleniogórzan. W ramach rozbudowy i doposażenia odtworzono dwukilometrową trasę spacerowo asfaltową, którą można jeździć zarówno na rowerach, jak i na rolkach. Mamy również przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie (przystanek 8), tablice informacyjne o roślinności, ptakach, ssakach płazach i gadach parku, a także ciekawostkach dendrologicznych czy historii parku. Wszystkie są podświetlane, więc można je odczytywać także wieczorem. Pojawiła się również rzecz nieplanowana – odsłonięto pozostałości kamiennej XVIII wiecznej szubienicy. Obecnie zachowany jest obrys fundamentów tej szubienicy. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy jej odtwarzać w całości bo czas są inne i szubienica jest zbytecznym narzędziem polityki komunalnej w mieście – mówił żartobliwie Marcin Zawiła prezydent Jeleniej Góry.
W ramach prac stworzono dwa nowe przystanki tematyczne: Aleja Modrzewiowa i Pnącza Leśne, wyremontowano również schody. Na przystanku „Szubienica” odsłonięta została panorama Zabobrza.
Na uroczystym otwarciu parku obecna była również Magdalena Krzyścik, która koordynowała inwestycję z ramienia urzędu miasta. Zdradziła ona, że rozbudowa i doposażenie ścieżek nie zakończy się na wykonanych pracach, bowiem jeszcze w październiku w rejonie placu zabaw i przekroju geologicznego stanie osiem urządzeń fitness do ćwiczenia wszystkich partii mięśni. Będą to pierwsze takie urządzenia w Jeleniej Górze, a ich koszt to 60 tys. zł, a koszt całej inwestycji sięga około dwóch milionów złotych.