Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11480
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Patrioci na siłę

Piątek, 9 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Patrioci na siłę
Fot. Arek
Wychowanie patriotyczne – to pomysł ministra edukacji Romana Giertycha. Nie tylko na nowy przedmiot, ale i na odrodzenie miłości do ojczyzny wśród młodzieży. Choć rok szkolny zbliża się ku końcowi, idea powstania nowej szkolnej dziedziny budzi niemało emocji.

Zdaniem wielu licealistów wprowadzenie tego przedmiotu może wywołać więcej szkody niż pożytku.
– Patriotyzm jest cechą pozytywną człowieka, taką jak odwaga, rozsądek czy prawdomówność. I nie można tej cechy nauczyć w szkole, na lekcji, tak jak nie można poprzez ustanowienie odpowiedniego przedmiotu w szkole sprawić, że wszyscy obywatele będą odważni, rozsądni i prawdomówni – czytamy wypowiedź ucznia na forum witryny Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Zdaniem Darka, licealisty z II LO im. Norwida, to niepotrzebne pomnażanie przedmiotów. – Będzie więcej nauki i tyle – kwituje.
Wśród uczniów nie brakuje też radykalnych opinii. – Dla mnie Polska już nie znaczy nic. Nie przywiązuję wagi do tego, że to moja ojczyzna. Chcę się jak najszybciej wyrwać z tego kraju. Oczywiście jak już będę mieszkała za granicą, to nie zapomnę, ze jestem Polką, ale nie będę mówić tego za często – deklaruje na szkolnym forum pewna gimnazjalistka.

– Patriotyzmem jest dla mnie interesowanie się polityką tak, żeby móc raz na cztery czy pięć lat dokonać właściwego wyboru, a nie zagłosować na ludzi, którzy obiecają gruszki na wierzbie. Ciągle wierzę, że tutaj kiedyś będzie dobrze. I chyba to właśnie trzyma mnie w Polsce. Zobaczymy ile jeszcze potrzyma – czytamy w kolejnej wypowiedzi.

Jednak, czy patriotyzmu można nauczyć w szkole? Uczniowie są sceptyczni. Obawiają się, że w nowym przedmiocie przeważać będą treści religijne. Bo – jak zauważył inny internauta – obecna władza wmawia nam, że prawdziwy Polak musi być katolikiem.

Ostrożnie o wychowaniu patriotycznym wypowiadają się nauczyciele. – Patriotyczne treści zawarte są w wiedzy o społeczeństwie, historii, języku polskim, a nawet w muzyce – mówi proszący o niepodawanie nazwiska pedagog. – W sytuacji, kiedy uczniowie naprawdę mają co robić, tworzenie nowego przedmiotu, który powiela pewne założenia programowe innych, nie jest rozsądne – dodaje.

Według założeń Ministerstwa Edukacji, wychowanie patriotyczne mogłoby się pojawić na planach lekcji już w przyszłym roku szkolnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
618
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group