Czwartek, 14 listopada
Imieniny: Emila, Judyty
Czytających: 13427
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Perypetie malarzy w Karkonoszach

Czwartek, 14 listopada 2024, 9:35
Aktualizacja: 9:43
Autor: Muzeum Karkonoskie
Jelenia Góra: Perypetie malarzy w Karkonoszach
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze 20 listopada o godz. 17:00 odbędzie się promocja książki Janusza Skowrońskiego " Lorentz: Odnalazłem Matejkę!". Podczas promocji książki odbędzie się spotkanie z autorem, które poprowadzi dr Ivo Łaborewicz.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Najnowsza książka Janusza Skowrońskiego to reporterski dokument historyczny przedstawiający dramatyczne dzieje dzieł sztuki, które pod koniec II wojny światowej znalazły się w Karkonoszach w wiosce Hain, przemianowej później na Matejkowice (dziś Przesieka).

Były wśród nich najbardziej znane obrazy Jana Matejki oraz innych malarzy polskich i obcych z XIX i pocz. XX wieku, szkice, grafiki.

Uciekając przed zbliżającą się od wschodu Armią Czerwoną w 1944 r dzieła sztuki Niemcy wywieźli ze Lwowa, najpierw do Nowego Wiśnicza a później na zachód, m.in. na Dolny Śląsk i tam ukryli.

Tuż po pokonaniu III Rzeszy, w czerwcu i lipcu 1945 r. specjalna ekipa rewindykacyjna Ministerstwa Kultury, kierowana przez znanego muzealnika Stanisława Lorentza wyjechała na Dolny Śląsk w celu odszukania ukrytych przez Niemców skarbów polskiej kultury.

Przypadek sprawia, że dociera do górskiej restauracji w Karkonoszach, gdzie odnajduje obrazy z Warszawy i Lwowa ale także z niemieckiego muzem w Breslau.

Janusz Skowroński idzie tropem przemieszczania się tych obrazów (w tym "Rejtana" i ""Batorego pod Pskowem" Jana Matejki), ich zniszczenia przez Rosjan i próby ratowania przez... Niemców (głównie przez polskiego konserwatora Jana Marksena), drobiazgowo opisując te wydarzenia.

Autor dociera do dokumentów, zdjęć i do rodzin świadków historii.

Publikuje m.in. dokładny spis ocalonych zabytków, które latem 1945 r. przewieziono najpierw do Jeleniej Góry (dzisiejsze Muzeum Karkonoskie), gdzie dokładnie je zinwentaryzowano a później - pod wojskową eskortą - do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Rewelacyjnie udokumentowana pozycja, ukazująca powojenną rolę Jeleniej Góry w odzyskiwaniu i ratowaniu wielu najcenniejszych dzieł sztuki.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Wigilia powinna być dniem całkowicie wolnym od pracy?

Oddanych
głosów
755
Tak
57%
Nie
26%
Nie ma to dla mnie znaczenia
17%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Pierwsza baza antyrakietowa w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Muzyka jest całym moim życiem
 
Jelonka wczoraj
"Szlakiem tajnych przejść" na Zamku Czocha
 
Piłka ręczna
Kolejne wyróżnienia dla naszych dziewczyn
 
Aktualności
Kiedy otworzą Maka w Jeleniej Górze?
 
Aktualności
Trwa Forum KARR w Karpaczu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group