Jednym z obiektów, które od lat działa w centrum Jeleniej Góry jest budynek Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przy ulicy 1 Maja 27. Ten ponad 120 letni budynek został zbudowany na początku zeszłego wieku przez kupca R.Schullera, którego firma handlowa założona została w 1873. Właściciel zdecydował się na budowę nowoczesnego domu towarowego, z restauracją i spełniającego też funkcję mieszkalne. Budową zajęła się lokalna firma "Bracia Albert", którzy zaprojektowali obiekt. Wyliczenia i nadzór pełniła natomiast firma z Berlina "Plufer & Bild", specjalizującej się budowie dużych obiektów jak np. hal fabryczne i mosty. Po wojnie, krótko budynek był w prywatnych rękach, a od 1958 został przejęty przez państwo.
Dziś ten olbrzymi budynek, mający blisko 4 tysiące metrów kwadratowych i 7 kondygnacji również pełni funkcje handlowe oraz biurowe.
Podczas pandemii COVID19 były problemy z funkcjonowaniem wszystkich obiektów handlowych - mówi Hubert Papaj Prezes KARR - na szczęście dzięki dobrej współpracy z najemcami, nowym pomysłom, dziś obiekt jest dalej czynny a nawet ma więcej najemców niż przed pandemią.
Aktualnie wynajętych jest blisko 100% pomieszczeń przeznaczonych na biura, również przestrzeń przeznaczona na powierzchnie magazynowe są wynajmowane w 100%, jeśli chodzi o część handlową, mimo bardzo trudnej sytuacji na rynku i malejącego ruchu w centrum miasta udało się na przestrzeni ostatnich lat zwiększyć liczbę najemców i obecnie galeria handlowa wynajmowana jest w 66% gdy jeszcze parę lat temu była to tylko połowa. Są jeszcze wolne przestrzenie na wynajem i to głownie w części położonej na parterze galerii.
Generalnie z blisko 2.4 tysiąca mkw przeznaczonych do wynajmu, zajętych jest blisko 1800 mkw.
Wzrosły też przychody z wynajmu z około 650 tysięcy złotych parę lat temu do blisko 800 tysięcy obecnie. Jest to efekt wielu zmian, wprowadzenia usługi wirtualnych biur (aktualnie blisko 25 firm korzysta z tej usługi) a w przyszłości planowane są nowe działania oraz pierwsze od wielu lat remontu związane z budową windy, parkingiem i inne działania mające na celu uatrakcyjnienie obiektu i jego lepsze funkcjonowanie. Dodatkowo zainstalowano panele fotowoltaiczne oraz zmodernizowano infrastrukturę informatyczną.
Galeria i cały obiekt jest wizytówką Jeleniej Góry i częstym miejscem odwiedzin turystów, dlatego bardzo nam zależy na jego jak najlepszym funkcjonowaniu i ciągle rozważamy nowe opcje jego uatrakcyjnienia – podkreśla Hubert Papaj.