W roku szkolnym 2017/2018 w Jeleniej Górze utworzono więcej oddziałów klas pierwszych niż w poprzednim roku, głównie ze względu na to, że w ubiegłym roku większość rodziców sześciolatków postanowiło, że ich pociechy pozostaną w przedszkolach, zatem po ukończeniu „zerówki” zasiliły w tym roku grono uczniów szkół podstawowych. - Mamy 25 oddziałów w klasach pierwszych, z czego 10 proc. to dzieci w wieku 6 lat – powiedział Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry. Dla porównania warto zaznaczyć, że w roku szkolnym 2016/2017 sześciolatkowie stanowili 22 proc. uczniów klas pierwszych.
W trakcie uroczystości przedstawiciele pięciu klas pierwszych odebrali akty mianowania, było też ślubowanie i przejście przez specjalne wrota. Pierwszaki otrzymały dyplomy, identyfikatory i miały okazję wykazać się tym, czego nauczyły się w pierwszym miesiącu edukacji. Licznie zgromadzeni rodzice byli dumni ze swoich pociech i zapewne przez najbliższe 8 lat jeszcze wiele razy łza szczęścia zakręci im się w oku.
- Pasowanie to nasza tradycja od lat, zawsze traktujemy ją bardzo poważnie. To bardzo ważne wydarzenie w naszej szkole – powiedziała Grażyna Golisz, wicedyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Fryderyka Chopina. - Ze względu na problemy lokalowe oferujemy dzieciom z klas pierwszych głównie zajęcia ogólnorozwojowe – chcemy sprawić, aby dzieci słabiej przygotowane za jakiś czas miały równe szanse – dodała wicedyrektor, która zaznaczyła, że od przyszłego roku szkolnego do budynku po Gimnazjum Nr 4 przy ul. Karłowicza trafią dzieci klas I-III, gdzie planowana jest „nauka bez dzwonka” i wiele innych udogodnień dla najmłodszych. Poza typowymi zajęciami lekcyjnymi „Jedenastka” oferuje wiele zajęć dodatkowych, z których z biegiem lat uczniowie będą mogli korzystać.
Naczelnik życzył, aby mimo zmian w oświacie nauczyciele zachowali życiową mądrość i zaserwowali dzieciom najistotniejsze elementy edukacji. - Dzieciom życzę, aby odnalazły się w tej rzeczywistości – zostały dobrze przygotowane przez nasze przedszkola i nie powinno być z tym kłopotów – stwierdził P. Domagała, który jest również wdzięczny rodzicom za współpracę na rzecz edukacji dzieci i rozwoju szkół.