To już czwarty Plener "Energeia" o podobnej formule organizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze przy współpracy Oblastni Galerie w Libercu. Poprzednimi tematami przewodnimi polsko-czeskich spotkań, odbywających się od 2014 roku, były: Przestrzeń, Miejsce i Czas. Tegoroczny plener poświęcony był Energii.
Te fundamentalne kategorie pozwalają uporządkować nasze widzenie świata, a w nim człowieka i są niezbędne, żeby sformułować wnioski będące tego opisu rezultatem – mówią organizatorzy pleneru z jeleniogórskiego BWA. - Grecka "energeia" może oznaczać działanie zmierzające do wyprodukowania nowego bytu (może nim być np. dzieło sztuki); lub samo działanie, nieprodukujące innego tworu-dzieła, takie jak np. widzenie, poznanie i inne przejawy życia. Energia i jej zmiany opisują stan i wzajemne oddziaływania obiektów fizycznych, a także przemiany fizyczne i chemiczne oraz wszelkiego rodzaju procesy występujące w przyrodzie. Ważnym celem podjętych działań, niezmiennie podnoszonym przy okazji każdego kolejnego naszego pleneru, jest badanie/opisywanie świata przy pomocy refleksji artystycznej. Bez wprowadzenia pojęcia energii, wszechobecnej i niezniszczalnej nie byłoby to w pełni możliwe.
Efektem pleneru są nowe artystyczne przyjaźnie i wzrost doświadczenia zawodowego uczestników, zaś jego materialnym śladem będzie katalog przedstawiający sylwetki uczestników i prace powstałe podczas pobytu w Dziwiszowie.
Plener jest częścią programu "Energea" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz Miasta Jelenia Góra.