Co z Sylwestrem?
Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju ma obowiązywać zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.
Nowe zakazy od 28 grudnia?
Rząd planuje kolejne ograniczenia wolności na terytorium Polski. Chodzi m.in. o:
- ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe,
- ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem mają być również hotele pracownicze,
- zamknięte stoki narciarskie,
- infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego,
- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
Ponadto mają nadal obowiązywać pozostałe - dotychczasowe ograniczenia.
Nie brakuje opinii, że tzw. godzina policyjna w noc sylwestrową będzie niezgodna z Konstytucją. Mówi o tym m.in. prof. Marek Chmaj:
Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że „każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.
Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się? Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się.