Wśród biorących udział w pogrzebie Andrzeja Szpaka, poza rodziną i przyjaciółmi, nie zabrakło przedstawicieli grup zawodowych, z którymi był szczególnie związany, czyli dziennikarzy i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W imieniu uczestników pogrzebu zmarłego pożegnał dyrektor Książnicy Karkonoskiej Marcin Zawiła. Podkreślał życzliwość wobec ludzi, rzetelność oraz solidność jakimi kierował się on w swojej pracy dziennikarskiej i fotoreporterskiej. Sporo miejsca były prezydent Jeleniej Góry poświęcił też szczególnemu przywiązaniu Zmarłego do gór oraz ludzi z nimi związanymi. Przypomniał też, że całą spuściznę zawodową w postaci 10 tysięcy zdjęć i filmów A. Szpak przekazał Książnicy Karkonoskiej. Zostały one zdigitalizowane i są dostępne dla wszystkich w Jeleniogórskiej Bibliotece Cyfrowej.
Zmarły 5 kwietnia w wieku 69 lat Andrzej Szpak swoją karierę zawodową zaczynał jako asystent operatora obrazu filmowego. Od 1974 r. związany był z Ośrodkiem TVP we Wrocławiu. Od 1977 r. pracował jako operator obrazu filmu dokumentalnego i oświatowego, a w latach 1978-85 był korespondentem programów informacyjnych Telewizji Polskiej w Jeleniej Górze i Legnicy. W latach 1985-95 był dziennikarzem i fotoreporterem „Nowin Jeleniogórskich”
W 1995 r. założył własną firmę producencką. Współpracował "Faktami" TVN i z Telewizyjną Agencją Informacyjną. Jako fotoreporter i operator obrazu przez wiele lat dokumentował akcje ratunkowe Karkonoskiej Grupy GOPR. Za zdjęcia do filmu o Karkonoskim Parku Narodowym został wyróżniony na Przeglądzie Filmów Górskich, doceniano go także w konkursach fotografii prasowej.