Prezydent Marcin Zawiła podkreślał, że polityka, którą przyjął wraz ze swoimi zastępcami czyli przede wszystkim „nie przeszkadzać i starać się pomóc” przynosi oczekiwane efekty. Dowodem na to ma być fakt płacenie podatków przez około 70 procent istniejących firm w Jeleniej Górze.
- Miasto wydało też 500 zgód na budowę w mieście, w tym na cele mieszkaniowe i mieszkalno-usługowe. To jest dowód na to, że nasze miasto się rozwija. Cały czas staramy się też ściągnąć do nas inwestorów. W ostatnim czasie wydrukowane zostały foldery dotyczące możliwości inwestowania w Jeleniej Górze. Poprzez ten folder, ale i inne działanie, chcemy sprawić, by znów zaczęto nas kojarzyć z Karkonoszami. Wielu inwestorów wie bowiem, gdzie leżą Karkonosze, ale zupełnie nie orientuje się, gdzie jest Jelenia Góra. Tymczasem fakt, że Jelenia Góra leży w Karkonoszach, gdzie można prowadzić firmę, a przy okazji pojeździć na nartach, pochodzić po górach itp., może mieć ogromny wpływ na decyzje inwestorów o rozpoczęciu działalności gospodarczej właśnie na naszym terenie – przekonywał Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.
Zofia Czernow podkreśliła natomiast, że spadają statystyki bezrobocia: z 11% w styczniu do 9,05 % w sierpniu czyli o jego zmniejszeniu się o około 700 bezrobotnych. – Główną przyczyną takich statystyk jest jednak duże bezrobocie w dziewięciu miejscowościach w powiecie w tym w Kowarach, Mysłakowicach, itp., gdzie sięga około 22 procent. Jest jednak szansa, że do końca roku przybędzie nam 800 nowych miejsc pracy – dodała Zofia Czernow.
Firmy, które miałyby te miejsca stworzyć to rozbudowywane zakłady Draexlmaier czy Zorka, a od listopada lub grudnia również galeria handlowa przy ul. Pijarskiej oraz hotel Cieplice. Od 1 października w Jeleniej Górze zaczną też funkcjonować Zakłady Drzewne z Dobiegniewia, które wynajęły dawną halę po zakładach JZO.
- Obecnie w Dobiegniewie już szkoleni są pracownicy, którzy od 1 października będą produkować drewniane opakowania dla przemysłu samochodowego. Do końca roku firma planuje zatrudnić 70 osób. Jeśli dojdzie do podpisania umów współpracy ze skodą, a nad tym teraz zakład pracuje, inwestor rozważa możliwość budowy nowego zakładu– mówił prezydent Marcin Zawiła.
Szef miasta wspomniał również, że od przyszłego roku swoją produkcje chce rozpocząć nowa firma farmaceutyczna, jednak jest to uzależnione od zmiany zagospodarowania przestrzennego.
- Jesteśmy w kontakcie z inwestorem i do końca br. wywiążemy się ze zobowiązań zmiany tego planu, w związku z tym inwestor potwierdza chęć rozpoczęcia produkcji farmaceutycznej w Jeleniej Górze – zaznaczył Marcin Zawiła.
Mówiono również o udostępnianiu po promocyjnych cenach lokali do prowadzenia działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych. Dotychczas miasto przekazało ich już sześć, a w swojej ofercie ma jeszcze piętnaście lokali.
- Osoby bezrobotne mają też możliwość skorzystania z poręczenia kredytowego na rozpoczęcie działalności, jakie oferuje im Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, co w połączeniu z naszą ofertą lokalową daje im bardzo dobre warunki do działania – przekonywała Zofia Czernow.
Wiceszefowa miasta mówiła też, że oprócz dużych działań związanych z pozyskiwaniem inwestorów i tworzeniem miejsc pracy, realizowane są spotkania z istniejącymi i potencjalnymi przedsiębiorcami. Jedno z takich spotkań z małymi firmami odbyło się w minioną środę. Trwało ono cztery godziny.
- Dowiedzieliśmy się czego oczekują od nas przedsiębiorcy, z czym mają największe kłopoty i jak możemy im stworzyć lepsze warunki do rozwoju itp. Kolejne z takich spotkań, tym razem z większymi przedsiębiorcami, zaplanowaliśmy na 20 września br. – powiedziała wiceszefowa miasta.
W dniach 23 i 24 września ma się odbyć natomiast konferencja, na której Jelenia Góra ma gościć inwestorów z całego kraju i zagranicy, z tym z 11 miast partnerskich.
- Chcemy pokazać im naszą ofertę oraz stworzyć możliwość nawiązania kontaktów między naszymi przedsiębiorcami a inwestorami z zewnątrz.