Próbne matury zaczynają się egzaminem z języka polskiego. – W poniedziałek uczniowie napiszą test z języka obcego, a we wtorek – z przedmiotu wybranego – mówi Paweł Domagała, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze. W środę będzie też egzamin z języka polskiego w rozszerzonym zakresie, ale w popularnym „Żeromie” przystąpi do niego około jednej trzeciej maturzystów. Podobnie będzie w innych szkołach ponadgimazjalnych.
Po pierwszych próbnych maturalnych potyczkach, przyjdzie czas na studniówki. Niektórzy trzecioklasiści zaczynają balowanie już w ten weekend. Inni zatańczą poloneza w następnych. Ale zanim to zrobią, trzeba go się nauczyć. – Nie jest to trudny taniec, ale wymaga sporo precyzji i wyczucia rytmu – mówi Robert Ignaciak, nauczyciel wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze. Fotoreportaż z lekcji poloneza załączamy do tego tekstu.
W tej placówce maturzyści poznają układ i ćwiczą narodowego „chodzonego” po godzinach lekcyjnych, wieczorem. – Robimy tak, aby umożliwić wspólną naukę maturzystom z osobami towarzyszącymi, które nie mogą przyjść podczas zajęć szkolnych – dopowiada Robert Ignaciak. Przez godzinę pary ćwiczą w rytm Poloneza z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara, utworu najchętniej wybieranego jako oprawa muzyczna studniówek.
Potem przyjdzie już tylko czas na szaleństwo i odreagowanie od szkolnych stresów: studniówki. Drogie stroje, wystawne przyjęcia w różnych lokalach i obiektach stały się już tradycją. Maturzyści z „Żeroma” pojadą do Domu Zdrojowego w Świeradowie-Zdroju, ci z „Ekonoma” będą się bawić w hotelu „Mercure”. Do tego koniecznie operator kamery, który to wszystko uwieczni. Pozostaną wspomnienia i czas na przygotowanie do prawdziwej matury.