Nietypowe wykonanie tang na akordeonie przez Tomasza Drabinę oraz na instrumentach perkusyjnych przez Gertrudę Szymańską, zrobiło niezapomniane wrażenie na przybyłych tłumnie gościach. Akordeon guzikowy, bo na takim właśnie grał Tomasz Drabina, jest instrumentem o niesamowitych możliwościach, głównie poprzez możliwość zestawienia w akordach dźwięków bardzo wysokich i niskich, co nie jest możliwe na akordeonie tradycyjnym. Instrumenty perkusyjne, na których w niekonwencjonalny sposób grała, a także improwizowała Gertruda Szymańska, wspaniale uzupełniały akordeonową linię melodyczną.
Tomasz Drabina: – Zaprezentowaliśmy tanga polskie, argentyńskie w naszych aranżacjach. Zagraliśmy także parę kompozycji własnych. Akordeon świetnie uzupełnia się z różnorodnymi instrumentami perkusyjnymi. Są momenty, w których improwizujemy, żeby jednak każdy z granych przez nas koncertów niósł za sobą jakieś dźwiękowe novum.
– W repertuarze solowym zawsze miałem tanga, a kiedy poznałem dwa lata temu Gertrudę, uznałem, że warto zaaranżować te tanga w ciekawy sposób, poprzez dodanie instrumentów perkusyjnych takich jak m.in., rototomy, kongi, bongosy, werbel. Gertruda świetnie koloruje te dźwięki, gra w sposób sonorystyczny, czyli perkusja nie spełnia jedynie funkcji rytmicznej, ale też perkusji, która dopasowuje się brzmieniem do różnych miejsc w utworach – wyjaśnił Tomasz Drabina.
Muzycy zagrali m.in. tanga argentyńskie tj. „Cześć Ślicznotko”, polskie „To ostatnia niedziela”, „Dzisiaj jesteś właśnie dla mnie”, czy też „Światło i cień” Astora Piazzolli.
Duet „Tangree” gościł już w Jeleniej Górze na festiwalu tanga organizowanego przez JCK. Możliwe, więc, że jeszcze nie raz mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję wysłuchania koncertu tych wspaniałych artystów oraz nauczyć się kroku tanga.