Spotkanie, które odbyło się w Pałacu Schaffgotschów (filia Politechniki Wrocławskiej) w Cieplicach, rozpoczął Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. Powitał on przybyłych gości, w tym m.in. Urszulę Burek, zastępcę burmistrza Szczawna Zdroju, Czesława Kręcichwosta, burmistrza Kudowy Zdroju, Grzegorza Kosowskiego, burmistrza Niemczy, Andrzeja Rymarczyka, burmistrza Dusznik. Na konferencję przybył też Roman Jałako, prezes Uzdrowiska Cieplice oraz dr Maciej Pawłowski, dyrektor Filii Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie prowadziła Katarzyna Młodawska, naczelnik wydziału promocji i polityki informacyjnej jeleniogórskiego magistratu.
Marcin Zawiła: – Bardzo się cieszę, że Jelenia Góra jest liderem tego projektu. Jest to bardzo dobry pomysł promocji dolnośląskich uzdrowisk, które naprawdę warto odwiedzać. Co ważne, nie jest kampania, która miałaby reklamować coś wirtualnego, nieistniejącego. Uzdrowiska dolnośląskie mają olbrzymią tradycję sięgającą średniowiecza i udokumentowane źródła. To nie są pompowane nowości techniczne, które ograniczają się do jednej lampy. To są wody mineralne z prawdziwym zasobem. Bardzo się cieszę z tego, że dziesięć gmin dolnośląskich współdziała i jest zdolna do porozumienia.
– Ten projekt jest w pewnym sensie prezentem dla prywatnego przedsiębiorcy, który kupił nasze uzdrowisko, ale z drugiej strony, kiedy zacznie przyjeżdżać do nas wielu turystów, trzeba będzie ich obsłużyć. Dla miasta i mieszkańców są to więc nowe miejsca pracy. Kiedy ludzie będą mieli pracę, będą płacili podatki. W ten sposób stworzymy obiekt zamknięty. Jedna rzecz, która mi się w tym projekcie nie podoba, to napis Uzdrowisko Jelenia Góra, bo ta nazwa jest poprawna administracyjnie, jednak powinna brzmieć Uzdrowisko Jelenia Góra – Cieplice i o taką korektę będę wnioskował – dodał prezydent.
Przeprowadzeniem kampanią promocyjnej „Uzdrowiskowy Dolny Śląsk” zajmie się Agencja Reklamowa Infinity, która wygrała przetarg na to zadanie.
– Do tej pory było to dziesięć uzdrowisk i każde z nich prowadziło własną politykę po to by walczyć o klientów, kuracjuszy i turystów. Teraz mamy do czynienia z potężnym nowym produktem, jakim jest „Uzdrowiskowy Dolny Śląsk”. To jest nie tylko marketing, ale też znakomita renoma, kilkaset lat tradycji i tysiące kuracjuszy, którzy przewinęli się przez te wszystkie ośrodki – powiedział Jerzy Jurczyński z Agencji Reklamowej Infinity.
– Teraz jest najwyższa pora, by przypomnieć mieszkańcom największych polskich miast, że Uzdrowiska Dolnego Śląska to najlepsza forma na wakacje, na weekend oraz by zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Ta kampania ma sprawić by dolnośląskie uzdrowiska wygrały konkurencje z tanimi wczasami zagranicznymi, z wypoczynkiem SPA w hotelu, gdzie jedyną atrakcją jest po prostu wanna z hydromasażem. Dolny Śląsk i jego uzdrowiska oferują znacznie więcej: źródła wód geotermalnych, mineralnych i zabiegi – Jerzy Jurczyński.
Poza Jelenią Górą w projekcie uczestniczą: Bystrzyca Kłodzka, Duszniki Zdrój, Jedlina Zdrój, Lądek Zdrój, Niemcza, Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Szczawno Zdrój i Świeradów Zdrój. W ramach projektu wszystkie gminy zyskały wspólne logo stworzone z dziesięciu kropel wody ułożonych w topograficznym kształcie Dolnego Śląska, multimedialny portal internetowy, na którym będzie można znaleźć najważniejsze informacje na temat poszczególnych uzdrowisk.
Ponadto w czterech wersjach językowych zostanie wydany przewodnik po uzdrowiskach łącznie z umieszczeniem w nich zabytków, jakie są w otoczeniu. Zakupione zostaną też kubki „pijałki” oraz parasolki z wspólnym logo.
Kampania reklamowa „Uzdrowiskowego Dolnego Śląska” pojawi się w telewizjach TVN, TVN 24, TVN Style, w prestiżowej prasie ogólnopolskiej: Newsweek i Polityka oraz w mediach lokalnych.
W 80 największych miastach w Polsce z ośmiu województw, zamieszczone zostaną bilbordy. W końcowym etapie projektu przewidziane są też dwa study tour czyli spotkania dziennikarzy z różnych mediów z całej Polski.
Kampania potrwa do 15 marca br. Jej koszt to 2 mln 400 tys. zł, z czego znaczna część pochodzi z Unii Europejskiej.