– „Pamiątki" z Afryki znajdują się w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach. Są to ptaki zwane dzioborożcami i jajo strusia afrykańskiego. Zbiory wywodzą się z kolekcji ornitologicznej Ludwiga hrabiego Schaffgotscha, który zakupił część kolekcji od dra E. Luksa. Rodzina Schaffgotschów przechowywała swoje zbiory w bibliotece majoratu w tzw gabinecie osobliwości. Zbiorami w okresie przedwojennym i tuż po wojnie opiekowali się kustosz i preparator Georg Martini a następnie jego syn Kurt Martini – pisze wyczerpująco laureat konkursu.
– Inne "pamiątki", które mają związek z Afryką, ale się z niej nie wywodzą to: płaskorzeźby i figury lwów przy wejściu do Parku Zdrojowego, przy Teatrze Zdrojowym i przy Paulinum. Na ulicy Bankowej po przeciwnej stronie budynku NBP znajduje się kamienica, w której narożniku jest uszkodzona figurka murzyńskiego wojownika. Wewnątrz sklepu firmy "Wawel" znajdującego się na rogu ulicy Pocztowej są malowidła przedstawiające prawdopodobnie wojowników murzyńskich – dodaje pan Stanisław.
Dla uzupełnienia dodajmy, że wiele tych symboli ma ścisły związek z niemiecką „epoką kolonialną” (końcówka XIX i pierwsze lata XX wieku). Wówczas z krajów kolonialnych zwożono wiele pamiątek, które zdobiły wnętrza jeleniogórskich lokali. Między innymi, cała sala w klimatach safari urządzona była w Deutsche Bierhalle (dziś Karczma Staropolska). Podobna istniała także w Hotelu Drei Berge (Europa).
Panu Stanisławowi gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza laureata do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.
Co wtorek – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.