Miniony rok 2014 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rokiem Jana Karskiego. 24 kwietnia ub. r. przypadła setna rocznica jego urodzin. Z tej okazji powstało wiele programów telewizyjnych i radiowych poświęconych Janowi Karskiemu - bohaterowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego.
Jan Karski, a właściwie Jan Romuald Kozielewski, pseudonim “Witold”, jako pierwszy powiadomił świat o zagładzie Żydów, lecz świat słuchać nie chciał. Jan Karski stał się symbolem walki o ludzką godność i sprzeciwu wobec totalitaryzmu. Misja Karskiego nie została dokończona. Jednak stał się on jedną z najbardziej heroicznych postaci XX-wiecznej historii. Oswobodził miliony Żydów w wagonach bez przedziałów, w drodze do obozów.
Jest rok 1943. Trwa II wojna światowa. Karski po raz kolejny przedostaje się na Zachód do Anglii. W swojej głowie ma plany państwa podziemnego, tysiące instrukcji, obrazów wojennych z okupowanej Polski, lecz przede wszystkim obraz jeden, najważniejszy, którego nigdy nie zapomni. To obraz tysięcy mordowanych Żydów, których widział na własne oczy w obozie, w getcie. Karski niczego nie musi ubarwiać, on po prostu opowiada.
Współczesny świat jest kolorowy, ludzie są szczęśliwi i z szerokim uśmiechem wspominają podróże Karskiego, ucieczki Karskiego, wygraną Karskiego. Wygraną dobra ze złem, które nie zdążyło się dokonać. Czym jest holokaust w oczach społeczeństwa pozbawionego traumy? Zapomnianym wybrykiem historii czy po prostu pożywką dla popkultury?
Autorem tekstu jest Szymon Bogacz (także opracowanie muzyczne), którego Bartłomiej Miernik, krytyk teatralny i twórca bloga miernikteatru.blogspot.com, uznał za najlepszego dramaturga, dramatopisarza 2014 roku (“Karskiego Historia Nieprawdziwa” i wcześniej “Zupa rybna w Odessie”). Studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, był muzykiem orkiestrowym, grał na trąbce w takich orkiestrach, jak: Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa i Sinfonia Varsovia. W 2006 roku debiutował dramatem “Stosunki damsko-męskie” we wrocławskim Teatrze Zakład Krawiecki we Wrocławiu w reż. Szymona Turkiewicza. Na swoim koncie ma już kilka cenionych sztuk: “Wariacje międzyludzkie” (2006 - III nagroda za najlepszy współczesny tekst sceniczny w konkursie zorganizowanym przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i miesięcznik “Dialog”), “Trójkąt” (2007 - wyróżnienie w 7. odsłonie konkursu na dramat współczesny na festiwalu Targi Nowej Dramaturgii w Radomiu) oraz “Dekonstrukcja” (2008 - wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym IV Forum Współczesnego Dramatu “Lustro. Obraz. Iluzja” w Łodzi). Z kolei jego dramat “W imię Ojca i Syna” znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009 i miał dwa wystawienia w teatrach: im. Witolda Gombrowicza w Gdyni – pt. “Wszystko, co chcielibyście powiedzieć po śmierci ojca, ale boicie się odezwać” reż. Piotra Kruszczyńskiego (2010) oraz im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reż. Piotra Ziniewicza (2011). W 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jego debiutancka książka pt. “Koło kwintowe”. Pracował podczas realizacji “Nie czekajcie” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, a także przystosował do polskich realiów sztukę “Kebab” autorstwa Gianiny Cărbunariu.
Sztukę “Karskiego historia nieprawdziwa” reżyseruje Julia Mark (Pawłowska), absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej i Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, laureatka konkursu reżyserskiego zorganizowanego przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podczas studiów była asystentką Mikołaja Grabowskiego, Bogdana Hussakowskiego i Marcina Jarnuszkiewicza. Debiutowała “Miłością Fedry” Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Pracuje zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dziecięcej (m.in. “Alicję w krainie czarów” Lewisa Carolla, “Piotrusia Pana” J.M. Barrie'go), jak i dramatycznym, reżyserując sztuki współczesne (m.in. “Zastrzel mnie i weź ze sobą” Marii Spiss, “Autobus” Lukasa Baerfussa w jeleniogórskim Teatrze im. Norwida). Jej realizację “Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach uhonorowano Dziką Różą Dziennikarzy 2013.
W spektaklu zagrają: Agata Grobel, Bogusław Kudłek i Robert Mania.
Kolejne spektakle: 28 i 29 stycznia o godz. 19.00 oraz 8 lutego o godz. 17.00, 18 i 19 lutego o godz. 19.00.