W IV edycji Olimpiady Przedsiębiorczości wzięło udział 18 szkół, z czego 17 z Dolnego Śląska, a 1 z Lubuskiego. Najlepszych wyłaniano na etapie szkolnym, następnie z półfinału przechodziło po dwóch reprezentantów danej szkoły, a wczoraj wyłoniono najlepszych.
Mamy już takie przypadki z poprzednich edycji, że osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca przyszły do nas na staż w Wirtualnej Firmie Konsultingowej i większość z nich staje się naszymi studentami - przyznaje Magdalena Rękas, prodziekan ds. dydaktyki WEZiT UE.
W półfinale (w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych) tematem przewodnim były ubezpieczenia, z kolei w finale była to bankowość.
Przedsiębiorca nie uniknie współpracy z bankiem. Szeroko potraktowaliśmy bankowość, są zagadnienia dotyczące kont bankowych, kredytów, zdolności kredytowej, czy usług bankowych - powiedziała M. Rękas.
Jak się okazało, o zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty. Trzecie miejsce zajął Seweryn Figura z Zespołu Szkół Elektronicznych w Jeleniej Górze, drugie Krzysztof Wawrzyniak z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach, a najlepsza była Barbara Białogrecka z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze, która konsekwentnie - od pierwszej edycji próbowała swoich sił w olimpiadzie.
To mój czwarty raz w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i ostatni, bo jestem w IV klasie technikum. Pytania nie były proste, ale udało się. Nie było wiadomo, które pytania są wielokrotnego wyboru i to było najtrudniejsze. Będę składać papiery do tej uczelni i mam nadzieję, że będę się tu uczyć - powiedziała Barbara Białogrecka, laureatka IV Olimpiady Przedsiębiorczości.
Z uwagi na strajk w oświacie, większość finalistów dotarła do Jeleniej Góry bez opiekunów (samodzielnie lub z rodzicami), ale niektórzy przybyli z nauczycielami, więc udało się przeprowadzić finał. Dodatkowo, w ramach wczorajszego spotkania, gdy komisja sprawdzała testy - odbyło się kilka wykładów i prezentacji. Była mowa o ustawie 2.0 (dziekan E. Sobczak), metodach rozwijania kompetencji przedsiębiorczych (warsztaty dla opiekunów z dr A. Połomską-Jesionowską), roli i zadań Narodowego Banku Polskiego (J. Szuba - dyr. NBP we Wrocławiu), a studenci jeleniogórskiej uczelni opowiadali o swojej wirtualnej firmie konsultingowej.