Festiwalowy wtorek zaczął się od wykładu prof. Mirosława Kocura, który opowiadał w niesamowity, luźny i zabawny sposób o tegorocznym idiomie Pestki - "U źródła". Spotkanie w Książnicy Karkonoskiej na długo zapadnie w pamięci uczestników, dzięki niezwykłej wiedzy i osobowości profesora, który wykłada w Uniwersytecie Wrocławskim i w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego we Wrocławiu.
Następnie publiczność zgromadziła się w Teatrze Norwida, gdzie ContinuoTheatre z Malovic zaprezentował spektakl pt. Hic Sunt Dracones w reż. Pavla Štourača. To niezwykła forma, gdzie "części ludzkiego ciała, przedmioty i materiały łączą się, tworząc niewyobrażalne krajobrazy, istoty i historie". Artyści otrzymali zasłużone brawa na stojąco.
Theatre Continuo
Autor: Pavel Štourač
Reżyseria: Pavel Štourač
Muzyka: Jakub Štourač
Scenografia: Helena Štouračová i Pavel Štourač
Kostiumy: Helena Štouračová
Światło: TomášMorávek.
Zanim nadszedł czas na najbardziej wyczekiwany spektakl Pestki 2023 (czyli Debil w reż. Łukasza Dudy - Teatr Odnaleziony), na scenie JCK rozdano nagrody w części konkursowej. Dziękowano wszystkim zaangażowanym w organizację festiwalu, w tym Łukaszowi Dudzie - kierownikowi przedsięwzięcia, która od 14 lat wzbogaca kulturalnie Jelenią Górę.
W tym roku po raz pierwszy głos oddano publiczności - każdy chętny po spektaklach konkursowych mógł ocenić jak bardzo mu się podobało, a oddane głosy wyłoniły zwycięzcę jednej ze statuetek. Nagrodę Publiczności Pestki 2023 zdobył spektakl "Texas Jim" w reż. Krzysztofa Dracza (Egzamin studentów Wydziału Aktorskiego AST we Wrocławiu).
Z kolei profesjonalne jury w składzie Tomasz Jękot, Ingo Putz, Jędrzej Soliński zdecydowało, że Kryształową Pestkę 2023 zgarnął "Syn" jako praca zespołowa Grupy Wolność.
Teatralnym finałem dnia był "Debil" w reż. Łukasza Dudy (Teatr Odnaleziony). Spektakl, który można opisywać w samych superlatywach, wzruszał i bawił publiczność naprzemiennie. Wtorkowy wieczór na długo zostanie w pamięci widzów, którzy momentami byli emocjonalnie wgniatani w fotele. Prawdopodobnie nie było osoby, której oczy się nie zeszkliły choć na chwilę, a wiele osób szczerze płakało ze wzruszenia. Warto przypomnieć, że spektakl miał swoja premierę w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej zgarnął dwie nagrody - Tukan Off i Tukan Publiczności. Nic dziwnego, jeleniogórscy miłośnicy teatru awangardowego mogli się przekonać, że spektakl został doceniony całkowicie zasłużenie. Kolejne pokazy "Debila" planowane są w przyszłym sezonie artystycznym.
Tekst: Malina Prześluga
Reżyseria i scenografia: Łukasz Duda
Kompozycje i aranże: Piotr Warszewski
Muzyka: Piotr Warszewski - gitary/elektronika, Miłosz Andrzejewski - altówka, Mirosław Królak - bas, Piotr Jabłoński - instrumenty perkusyjne
Choreografia i ruch: Michał Misza Czorny
Wideo i opracowanie plastyczne - Magdalena Rzeszutek
Obsada:
Kuba - Łukasz Krupiński
Czerwone migdały: Klaudia Kręcisz
Niebieskie migdały: Jakub Mieszała
One czerwone: Anna Glasder, Natalia Karasiewicz
Wideo migdały: Członkowie Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa
Dźwięk: Robert Kuryś
Światło: Łukasz Izdebski, Łukasz Duda
Koordynator wspomagający: Anita Glasder
Produkcja: Teatr Muzyczny Capitol
Produkcja PPA: Grażyna Górka
Producent wykonawczy: Tududuevents, Jeleniogórskie Centrum Kultury.
Na zakończenie dnia w Klubie Kwadrat odbył się panel dyskusyjny z twórcami, a także znakomity koncert Pierre & The Stompers. Jak mówił muzyk z Paryża - Pierre to on, a The Stompers to jego publiczność.
W środę ostatni dzień festiwalu - o godz. 18:00 w Teatrze Norwida "Gusła" Lubuskiego Teatru, a o 20:00 w sali widowiskowej JCK koncert grupy Bokka.