Z modelu współpracy bardzo zadowolony jest prezydent Jeleniej Góry. - Jeleniogórska firma JZO wraz z Miastem i rotarianami rozwiązuje razem jeden z problemów miasta – mówił Marcin Zawiła. Za badanie uczniów pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjów płaci Miasto, następnie gdy stwierdzona jest wada wzroku, JZO nieodpłatnie funduje okulary, a dzieciom, których rodziców nie stać na zakup oprawek – pomagają rotarianie.
Akcja „Ratujmy wzrok dzieciom” odbywa się od roku szkolnego 2003/2004. Wtedy, to właśnie Jeleniogórskie Zakłady Optyczne, Miasto Jelenia Góra oraz Rotary Club Jelenia Góra wspólnie z optykami okularowymi zainicjowali program profilaktyki i korekcji wzroku – była to kontynuacja akcji „JZO Dzieciom” mającej swój początek w 2002 r.
RWD odbywa się nie tylko w Jeleniej Górze. Akcja jest skierowana także do dzieci ze szkół z powiatu jeleniogórskiego. W sumie od 2003 r. zbadano 34 899 dzieci i wystawiono 4452 recepty. W samej Jeleniej Górze w tym okresie zbadano 24 701 uczniów i wystawiono 2430 recept.
W minionym roku szkolnym badaniom okulistycznym w NZOZ Lekarz Rodzinny kierowanym przez Juliana Pyrzanowskiego poddano 1711 dzieci (wydano 144 recepty). Lekarzem badającym była dr Małgorzata Kadłucka-Jędruszek. JZO przekazało 148 soczewek okularowych z powłoką antyrefleksyjną, a Rotary Club Jelenia Góra dofinansował zakup 39 opraw okularowych dzieciom z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. W jeleniogórskich szkołach podstawowych stwierdzono wadę wzroku u 14,2 proc. uczniów, a w gimnazjach problem dotyczył w ubiegłym roku szkolnym 19,9 proc. badanych.
We wrześniu br. wystartował kolejny rok szkolny, a co za tym idzie XIII edycja programu „Ratujmy Wzrok Dzieciom”. Podobnie jak w latach ubiegłych, badania przeprowadzane będą na koszt miasta, recepty opatrzone pieczątką „RWD” zakłady optyczne przekażą do JZO, który ufunduje dzieciom soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną, a rotarianie dofinansują oprawki najbardziej potrzebującym w kwocie 60 zł.