Wakacje 2024 w Sudetach Zachodnich były wyjątkowo intensywne dla karkonoskich ratowników. Zwiększony napływ turystów oraz warunki pogodowe, takie jak upały, znacząco wpłynęły na liczbę działań ratowniczych jak i ratowanych osób. W ciągu całych wakacji przeprowadzono łącznie 221 działań ratowniczych, co stanowi wzrost o 36% w porównaniu do 163 działań w 2023 roku. Pomoc otrzymało 250 poszkodowanych, podczas gdy rok wcześniej było ich 188, co oznacza wzrost o 33%.
Podczas trzech wypraw ratunkowych, z powodu poważnego stanu poszkodowanych do działań zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, doszło także do trzech zdarzeń zakończonych tragicznie. Mimo natychmiastowej pomocy i wszelkich starań ze strony naszych zespołów, życia trojga osób nie udało się uratować.
Wśród wszystkich działań najwięcej było akcji - 182. Ponadto przeprowadziliśmy 23 wyprawy czyli długotrwałe działania wymagające zaangażowania większej ilości sił i środków oraz 16 interwencji na szlakach lub w stacjach ratunkowych GOPR. Zdecydowaną większość, ponad 85%, stanowiły wpadki turystyczne. 15 razy wyruszano na pomoc poszkodowanym rowerzystom. Pozostałe rodzaje działań wiązały się m.in. ze wspinaczką, poszukiwaniami, czy też pracami leśnymi.
Przyczyny wypadków to: upadki: 107 przypadków (38,4%), zachorowania: 62 przypadki (22,2%), wysoka temperatura: 16 przypadków (5,7%), ukąszenia/pogryzienia: 10 przypadków (3,6%), zabłądzenia: 9 przypadków (3,2%), brak wyposażenia lub umiejętności: 7 przypadków (2,5%), upadki z wysokości:1 przypadek (0,4%).
Ponad 75% zdarzeń miało miejsce w Karkonoszach, niecałe 20% w Górach Izerskich. Pozostałe działania prowadzone były w innych zabezpieczanych przez nas rejonach, Rudawach Janowickich, Kotlinie Jeleniogórskiej i Górach Kaczawskich. Ratownicy GOPR spędzili łącznie ponad 458 godzin na działaniach ratowniczych, z przeciętnym czasem trwania akcji wynoszącym 1 godzinę i 50 minut. Najdłuższa akcja trwała aż 8 godzin. Nasi ochotnicy poświęcili na dyżury społeczne 5594 godzin. W sumie wszyscy ratownicy wypracowali 9976 godzin społecznych, obejmujących m.in. dyżury, szkolenia, akcje informacje i profilaktyczne.
Minione wakacje były dla nas czasem intensywnej pracy i wyzwań - informuje GOPR. - Każda przeprowadzona akcja to dowód na nasze zaangażowanie i gotowość do niesienia pomocy. Dziękujemy za wsparcie i współpracę na szlakach. Bezpieczeństwo w górach jest dla nas priorytetem, a my jesteśmy tu, aby to zapewnić.