Odbębnione, nie znaczy w tym przypadku zrobione byle jak! Organizatorzy postarają się, aby wydarzenie było szczególne.
Początek święta sztuki ulicy już 1 sierpnia (piątek). – Festiwal jest wyjątkowy, ze względu na jubileusz, dlatego chcielibyśmy, aby w sposób wyjątkowy zapisał się w pamięci jeleniogórzan i gości – mówi Bogdan Nauka, dyrektor naczelny Teatru Jeleniogórskiego im. Norwida.
Imprezę otworzy wielka parada, której uczestnicy będą mogli założyć rozdawane wcześniej przez organizatorów czapeczki w kształcie rogów i logiem festiwalu. Jeden korowód – z potężnym jeleniem – ruszy sprzed Teatru Jeleniogórskiego. Drugi – z księciem Bolkiem Krzywoustym – uformuje się przy kinie Marysieńka. Oba pochody połączą się na placu Ratuszowym.
Jeleń będzie potężny. Ponad 7,5 metra wysokości i półtorej tony wagi. Tak wielką figurę już przygotowuje Dariusz Miliński, książę artystów z Pławnej. Będzie miała konstrukcję ze stali i fantazyjny, typowy dla wyobraźni Darka kształt. Nieco mniejsza będzie figura Bolesława Krzywoustego. – Na finał książę zapoluje na rogacza. Jaki będzie tego skutek? Nie zdradzę. Niespodzianka! – zapowiada B. Nauka.
Ale przed polowaniem w Rynku zabrzmi 900 bębnów, które „odegrają” hejnał jeleniogórski. – Zaprosiliśmy Ryszarda Bazarnika, znanego bębniarza, który z wysięgnika będzie dyrygował tą nietypową orkiestrą – usłyszeliśmy. Skąd muzycy? – Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych! Trzeba będzie tylko kupić okolicznościowy bębenek (około 5 złotych za sztukę). Istnieje możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach bębniarskich, które 31 lipca (w godz. 14 – 16 i 18 – 20) oraz 1 sierpnia (od 11 do 13) poprowadzi sam dyrygent. Organizatorzy zapewniają wyżywienie i nocleg. Chętni mogą się zgłaszać drogą mailową pisząc na adres koordynacja@teatr.jgora.pl
Koncert będzie zarazem próbą bicia rekordu Guinessa w tej dziedzinie. Po nim zgromadzeni w Rynku zobaczą Fire show, czyli pokaz około 40 tancerzy ognia. Będą także świadkami wspomnianego już jubileuszowego polowania na jelenia z niespodzianką. Widzowie zobaczą także pierwszą pozycję w programie festiwalu: „Tempu fugit” w wykonaniu Compagnia Teatralne Corona z Korsyki (Włochy).
Drugi dzień festiwalu to blok występów, na które organizatorzy zapraszają na Rynek od godz. 14. Wystąpi Teatr Wagabunda w sztuce, będącej zarazem blokiem zabaw dla najmłodszych „Port Magiczny”. Zagra dziecięcy Teatrzyk Jelonka Górskiego, który przygotuje sztukę podczas wakacyjnych warsztatów w Teatrze Jeleniogórskim na Scenie Animacji. Wieczorem, od godz. 20.30 – zobaczymy: Teatr Jednego Wiersza z Opola (Szczęścia, szczęścia dla wszystkich), Hereinafter Theatre (Rosja, Niemcy) ze sztuką „Exorsist” oraz katowicki Teatr A PART (Femina v.2”).
W festiwalową niedzielę powtórzy swój występ Teatr Wagabunda. A od godz. 19 zobaczymy kolejno: L’Elephant vert (Francja) w sztuce „C’est du propre”, Les sages fous z Kanady (The Bizzarium: aquarium) oraz Theater Gajes z Holandii (Alice in Wonderland).
XXVI MFTU zwieńczy pokaz sztucznych ogni oraz płonący napis.
Patronem medialnym wydarzenia jest portal i tygodnik "Jelonka.com".