Wzgórze Kościuszki nazywało się niegdyś Szubieniczną Górą, na której prawdopodobnie w XVI wieku wybudowano kamienną szubienicę. W miejscu jej usytuowania ma być postawiona tablica pamiątkowa z datami straceń skazańców, wieszanych za najcięższe zbrodnie.
Pod wzgórzem znajdują się także pozostałości bunkrów wybudowanych w czasie II wojny światowej. Archeolodzy dementują informację o tym, by pod wzniesieniem znajdował się tunel prowadzący do bunkrów przy Dworcu Głównym PKP.
Rozpisano już przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu ścieżki, która ma być poszerzona o kolejne przystanki przyrodnicze: Aleję Modrzewiową i Pnącze. Część parkowej infrastruktury również zostanie odnowiona. Wejście na ścieżkę będzie możliwe z trzech stron: od ulic Chełmońskiego, Mickiewicza i Sudeckiej. W parku stanie też 100 nowych latarni, 30 ławek żeliwnych z wykończeniem drewnianym oraz 30 koszy na śmieci. Tablice informacyjne zostaną wymienione na jednolite, trwałe i odporniejsze na dewastację. Po rozbudowie trasa ścieżki przyrodniczej będzie mierzyła prawie dwa kilometry.