Inwestycja obejmie remont dysku dolnego, w którym kiedyś znajdowała się restauracja, wymianę poszycia dachowego, a także inwestycje związane z instalacjami sanitarnymi. Ważna częścią remontu będzie doprowadzenie mediów i budowa systemu odprowadzania ścieków. Po modernizacji ścieki ze Śnieżki mają być odprowadzane do Karpacza. Niemal gotowa jest już dokumentacja projektowa inwestycji. Sam remont budynku obserwatorium powinien zakończyć się w ciągu dwóch lat.
W czerwcu na Śnieżce w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym została podpisana deklaracja w sprawie zagospodarowania szczytu. Dokument podpisali dyrektor KPN Andrzej Raj, zastępca dyrektora KRNAP Luděk Khol, dyrektor IMGW Robert Czerniawski, burmistrz Karpacza Radosław Jęcek i właściciel Śląskiego Domu Karol Warecki. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele m.in. władz Pecu pod Śnieżką, Tauronu, czeskiej kolei linowej na Śnieżkę.
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce to jedna z dwóch takich placówek w Polsce. Druga znajduje się w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Charakterystyczny budynek dzisiejszego obserwatorium, składający się z trzech połączonych dysków, powstał w 1974 r. Pomiary meteorologiczne na najwyższym szczycie Karkonoszy prowadzone są nieprzerwanie od niemal 140 lat. W marcu 2009 r., w budynku obserwatorium na Śnieżce doszło do katastrofy budowlanej. Dysk górny zawalił się i oparł na środkowym. Wówczas remont budynku obserwatorium trwał dwa lata, a konstrukcja górnego dysku została tak wzmocniona, aby wytrzymać kilka razy większe obciążenia.