Środa, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 10186
Zalogowanych: 110
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Seriale, komiksy, gry – jak Wiedźmin stał się postacią popkulturową

Środa, 25 grudnia 2024, 17:24
Aktualizacja: 22:24
Autor: ts
Polska: Seriale, komiksy, gry – jak Wiedźmin stał się postacią popkulturową
Fot. ts
Wiedźmińska saga Andrzeja Sapkowskiego to seria książek, które na przestrzeni ostatnich trzech dekad spopularyzowały literaturę fantasy w Polsce i podbiły rynki zagraniczne. Autor, czerpiąc inspiracje z legend i baśni, wykreował fikcyjny świat w którym – oprócz wiedźminów, czyli zmutowanej rasy ludzkiej – egzystuje mnóstwo niezwykłych istot: elfy, driady, gnomy, krasnoludy, trolle czy wampiry. Na fali popularności prozy Sapkowskiego po sagę wiedźmińską sięgali scenarzyści i reżyserzy filmowi, autorzy komiksów oraz twórcy gier komputerowych.

Geralt z Rivii na szklanym ekranie


Wiedźmin Geralt z Rivii stał się bohaterem filmu fantasy Marka Brodzkiego z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej oraz muzyką Grzegorza Ciechowskiego, nagrodzoną Orłem – doroczną nagrodą Polskiej Akademii Filmowej. Ale znacznie większą popularność zdobył serial nakręcony przez tego samego reżysera i emitowany na antenie telewizyjnej jesienią 2002 roku. Książki o Wiedźminie wzbudziły też zainteresowanie amerykańskiego Netflixa. Przygody zawodowego pogromcy potworów okazały się wymarzonym materiałem dla twórców filmowych, zwłaszcza że autor wprowadził do gatunku fantasy, zdominowanego dotychczas przez legendy celtyckie czy nordyckie, motywy zaczerpnięte z mitologii i folkloru dawnych Słowian.

Wiedźmin – książki, które zainspirowały twórców komiksów


Książki z serii "Wiedźmin" zainspirowały także twórców komiksów. Seria sześciu polskich opowieści z dymkami została opublikowana w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, a od roku 2014 nakładem oficyny Dark Horse Comics zaczął ukazywać się amerykański cykl historyjek obrazkowych na motywach sagi wiedźmińskiej. Do twórców komiksów przemówił sprawny język opowiadań i powieści Sapkowskiego, okraszony specyficznym humorem, a jednocześnie nutą ironii. Dzięki niemu wiedźmiński cykl stał się atrakcyjnym materiałem na opowieści obrazkowe i dał się przełożyć na język komiksu.

Wiedźmińska saga – od literatury do gier fabularnych


Postacie wykreowane przez Andrzeja Sapkowskiego stały się też bohaterami gier fabularnych. Ich autorzy, sięgając po książki z cyklu "Wiedźmin", docenili nowatorstwo pisarza jako reprezentanta gatunku fantasy. W gusta twórców gier trafiło zaproponowane przez Sapkowskiego nowoczesne wyobrażenie świata baśniowego. Prozaik, unikając kategoryzowania i uproszczonego, czarno-białego widzenia rzeczywistości, wprowadził postacie bohaterów wielowymiarowych, często przeżywających dylematy moralne i zmagających się z własnymi słabościami.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zmiana czasu powinna zostać zniesiona?

Oddanych
głosów
978
Tak
86%
Nie
9%
Jest mi to obojętne
5%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Jelonka wczoraj
Nadal nie ma kupca na stację Pilchowice Zapora – historia obiektu
 
Aktualności
Stawy Podgórzyńskie na sprzedaż
 
112
Karpniki – BMW uderzyło w drzewo i stanęło w ogniu
 
Inne wydarzenia
Jeleniogórscy wojownicy z kolejnymi medalami
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group