Skansen został oddany do użytku w 2005 r. Jego inicjatorem był gen. Bronisław Peikert, który dzięki pomocy wojska oraz zakładów produkujących sprzęt radiolokacji sprowadził i rozwinął skansen na terenie Łomnicy. - Miasto nie wykazywało zainteresowania, mimo że wskazywałem różne miejsca w mieście i stąd tam się znalazł – wspomina gen. Peikert, który 10 lat temu przekazał kolekcję Muzeum Karkonoskiemu w Jeleniej Górze.
- Przez 50 lat w Jeleniej Górze działały wojskowe szkoły radiotechniczne, wypuściły około 80 tysięcy absolwentów na różnych poziomach kształcenia i szkolenia. Ci ludzie wracają tutaj z dziećmi i wnukami. Kiedyś był to sprzęt supertajny, dzisiaj można go oglądać – powiedział były Komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze nie kryjąc rozgoryczenia z faktu, że skansen jest zamknięty.
- Pani dyrektor Gabriela Zawiła twierdzi, że nie ma pieniędzy. Jest to złe działanie. Prawda jest taka, że zamknięcie skansenu polskiej radiolokacji jest pierwszym etapem jej dążenia do jego likwidacji – stwierdził gen. Peikert. - Bezpośrednią przyczyną jest to, że w ostatnich wyborach skrytykowałem nieudolność działania jej męża jako prezydenta w zakresie rozwiązania problemu muzeum z terenem – dodał generał. Zarówno skansen przy ul. Sudeckiej, jak i ten w Łomnicy znajdują się na terenach prywatnych, dzierżawionych od prywatnych właścicieli.
- Ani dyrekcja Muzeum Karkonoskiego, ani władze miasta nie podjęły żadnych działań, by ten problem rozwiązać. Wskazywałem, podpowiadałem jak rozwiązać problem – mówił B. Peikert wymieniając m.in. były park techniczny jednostki przy obwodnicy południowej. Teraz Agencja Mienia Wojskowego chce zabrać tą działkę, ponieważ Miasto nie uregulowało spraw własnościowych i rozliczeń z AMW – tłumaczy.
Jak udało nam się ustalić, skansen radiolokacji zostanie jednak otwarty, nastąpi to 17 czerwca br. - Był malutki problem, ale został rozwiązany – tłumaczy wicedyrektor Muzeum Karkonoskiego Józef Kusiak. Wiązało się to ze środkami finansowymi, ale pani dyrektor już znalazła rozwiązanie i muzeum będzie czynne – dodał były prezydent Jeleniej Góry, który zaprzecza jakoby planowano likwidację skansenu radiolokacji.