Jak poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków Daniel Gibski wnioski, od właścicieli obiektów zabytkowych oceniała czteroosobowa komisja wg następujących kryteriów: wartość zabytku (historyczna, artystyczna, naukowa, zabytkowa), obiekt na liście UNESCO, Pomnik Historii lub w ich obrębie, stan zachowania zabytku (stan zagrożenia, stan katastrofy, zły stan techniczny, zły stan estetyczny), kontynuacja zadania objętego wnioskiem,zadanie związane jest z zagospodarowaniem zabytku nieużytkowanego. Komisja oceniła również, czy: stan zachowania zabytku wymaga podjęcia pilnych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, naukową, istnieje konieczność przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych w tym zabytku.
Na liście wybranych obiektów znajdują się obiekty nieużytkowane, przejęte i zagospodarowywane na cele użytkowe oraz takie, które giną i podjęto inicjatywy ich ratowania, a dotacja DWKZ jest na razie jedynym wsparciem publicznym tych zamierzeń - tłumaczy Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Rozdział środków tak niskiej wysokości dla najbardziej potrzebujących zabytków Dolnego Śląska jest nie lada problemem – ogromnym wysiłkiem Komisji Dotacyjnej staramy nie pominąć obiektów najbardziej potrzebujących, czyli tych, w których przypadku nie podjęcie prac spowoduje pogorszenie ich stanu zachowania w stopniu powodującym utratę wartości zabytkowych. Pamiętać trzeba, że jest to wybór dla zabytków-wybrańców spośród najliczniejszego wojewódzkiego zasobu w kraju, obejmującego zbiór ponad 8 500 zabytków nieruchomych, ponad 40 000 zabytków ruchomych i ponad 1 500 zabytków archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków. Przed nami niecały już rok na realizację zadań, odbiory konserwatorskie i rozliczenie dotacji. Pozostaje mieć nadzieję, że modelowe realizacje konserwatorskie zabytków Dolnego Śląska zwrócą uwagę na ogromne, nieproporcjonalne wobec zasobu i rangi lokalnego dziedzictwa niedofinansowanie w tym obszarze, a przyszłe lata przyniosą bardziej realne wsparcie potrzeb zabytków regionu.
Wśród zadań, które otrzymały wsparcie znalazło się tylko jedno dotyczące zabytku z powiatu karkonoskiego. Jest to remont dachu pawilonu herbaciarni w Kowarach. Z budżetu DWKZ otrzymał on wsparcie w wysokości 70 tysięcy złotych.