Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 13297
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Sporne anteny na kościelnej wieży

Piątek, 23 września 2011, 7:40
Aktualizacja: Sobota, 24 września 2011, 7:49
Autor: Agrafka
REGION: Sporne anteny na kościelnej wieży
Fot. Agrafka
Anteny jednego z operatorów, dzięki którym komórki będą miały większy zasięg oraz lepsze połączenie internetowe, zostały zamontowane na wieży czternastowiecznego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Łomnicy. Ksiądz proboszcz podkreśla, że dzięki opłatom będą środki na remont zabytku i jego otoczenia.

– Okazało się, że najlepszym miejscem w całej wsi na zamontowanie anten telefonii jest kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Łomnicy. Nikt nie pytał się parafian o zgodę. Wielu mieszkańców wsi Łomnica należącej do Gminy Mysłakowice, leżącej obok Jeleniej Góry o tym po prostu nie wie. W chwili obecnej prowadzone są prace w związku z instalacją nadajników antenowych. Gdy już będą one zamontowane, będziemy chodzić do kościoła, aby pomodlić się o zdrowie, i właśnie tam będą atakowały nas pola elektromagnetyczne. Moim zdaniem te przekaźniki nie powinny być montowane na zabytkowym kościele, a co gorsze, uważam że bezczeszczą miejsce święte – napisał jeden z mieszkańców Łomnicy.

Firma Era sama zgłosiła się do proboszcza parafii w Łomnicy z propozycją zamieszczenia trzech anten na wieży kościelnej. Zarówno starostwo, konserwator zabytków, energetyka, sanepid, ochrona środowiska, jak i legnicka Kuria Biskupia wydali pozwolenia na taki montaż.

– Anteny falowe dla telefonów komórkowych i Internetu sieci Era, które zostały zamontowane na wieży kościelnej przesyłają fale, nie mają więc niebezpiecznego promieniowania, które mogłoby w jakikolwiek sposób zagrażać parafianom. Firma, która zainstalowała te przekaźniki, co miesiąc będzie płacić ok. 1600 zł brutto, a pieniądze te przeznaczone zostaną na remont kościoła i zabytkowych obiektów przykościelnych. Podana kwota przesyłana będzie na konto parafii, a nie na moje własne. W pierwszej kolejności zostaną odnowione osiemnastowieczne organy – powiedział ksiądz Jan Haftarczyk, proboszcz parafii Łomnica.

Kościół w Łomnicy wzmiankowany był już w 1369 roku. Świątynia otoczona jest kamiennym murem, a wokół kościoła znajduje się stary cmentarz. Kościół był kilkakrotnie spalony i odbudowywany. Zasadnicze zręby muru i duża część detalu architektonicznego pochodzą z XIV i XV w. Prezbiterium jest 2-przęsłowe o sklepieniu krzyżowo-żebrowym. Nawa pokryta jest prostym dranicowym stropem na belkach. W 1754 r. zbudowano hełm wieży oraz powiększono okna. Wyposażenie wnętrza jest głównie barokowe z XVIII w. Godne uwagi są: ołtarz główny i boczne, renesansowa chrzcielnica z XVII w., kaplica Grobu Bożego oraz piękna, barokowa Pieta. Plebania to masywna budowla z kamienia z 1737 r. W jej wnętrzu znajdują się piękne pokoje. Na zewnętrznej ścianie kościoła wmurowane są epitafia i tablice nagrobne.

Wypowiedź proboszcza ks. Jana Haftarczyka była autoryzowana.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
644
Tak
73%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Ciekawe miejsca
Wodospad, który nie jest wodospadem
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
 
Aktualności
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group