Zbigniew Piotrowicz (rocznik 1958) jest publicystą, redaktorem i autorem książek, m.in. „Sudeckości”. Podróżnik, taternik i alpinista, pomysłodawca i organizator Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku–Zdroju. Z wykształcenia psycholog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dawniej hodowca owiec, stolarz, działacz samorządowy, obecnie winiarz i pszczelarz. Entuzjasta Sudetów, ale także redaktor naczelny „Taternika”, publicysta, bloger, autor i redaktor kilku książek oraz przewodnika wspinaczkowego po Skałkach Lądeckich, twórca enigmatycznej i efemerycznej wytwórni filmowej Lasy Państwowe Forever. Mieszka pod lasem w Radochowie.
– Pierwsze doświadczenie – to wycieczka z rodzicami pod namiot w Karkonosze, kiedy miałem siedem lat. Ale potem mój wujek razem z przyjaciółmi z uczelni wydzierżawił od Karkonoskiego Parku Narodowego mocno już zdewastowaną Chatkę Słoneczną. Remontowali ją, bywali w niej, a ja pierwszy raz trafiłem tam jeszcze z nim i rodzicami. Odtąd miałem takie marzenie: mieszkać w małym przytulnym domku, gdzie jest ciepły piec, wokół las, w którym rosną jagody – opowiada Zbigniew Piotrowicz.
W książce „Sudeckość” Zbigniew Piotrowicz zabiera czytelnika w swoją osobistą drogę odkrycia Sudetów, miłości do nich, a wreszcie poszukiwania odpowiedzi o tożsamość regionalną.
Fragment spotkania: