Sobota, 5 kwietnia
Imieniny: Ireny, Julianny
Czytających: 4156
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Sprawdzian w górach

Poniedziałek, 21 października 2019, 6:01
Aktualizacja: Wtorek, 22 października 2019, 6:27
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Sprawdzian w górach
Fot. UM Szklarska Poręba
Przez trzy dni Szklarska Poręba była miejscem jedenastych zawodów w walce górskiej „Mountain Warrior 2019” organizowanych przez Instytut Dowodzenia Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

W tegorocznej rywalizacji brało udział 13 zespołów z Polski, Czech i Niemiec. W pierwszym dniu czteroosobowe drużyny miały do pokonania marsz po górach na dystansie 23 km po Karkonoszach z 15 kg obciążeniem oraz bronią. W trakcie marszu do wykonania były dwa zadania: rozpalenie ognia przy wykorzystaniu krzesiwa i naturalnych elementów przyrody oraz ewakuacja poszkodowanego w trudnym terenie przy wykorzystaniu noszy taktycznych.

Drugiego dnia zawodów w trudnych warunkach atmosferycznych rozegrane zostały trzy konkurencje: marsz na azymut, TCCC (Tactical Casualty Combat Care) oraz strzelanie bojowe w terenie przygodnym. Ten dzień dla wielu zespołów okazał się najtrudniejszym wyzwaniem. Trasa marszu na orientację przebiegała przez trudny lesisty i bardzo podmokły teren, a padający deszcz i niska temperatura utrudniały odnalezienie kolejnych punktów kontrolnych. Następnym zadaniem każdego zespołu było udzielenie pomocy osobie rannej zgodnie z procedurą taktyczną TCCC. Dwóch poszkodowanych z różnymi obrażeniami ciała musiało zostać zabezpieczonych i ewakuowanych w rejon podjęcia. Uczestnicy zawodów musieli wykazać się szeroką wiedzą z zakresu medycyny pola walki. W drugim etapie było strzelanie w kamieniołomie „Kopalnia Stanisław”. Zadanie polegało na uzyskaniu  możliwie jak największej liczby trafień z pistoletu wojskowego do określonego celu przez dwóch zawodników zespołu oraz wykonaniu zadania na celność i skupienie z karabinka przez pozostałych.

Ostatniego dnia zawodów było siedem zadań z zakresu technik linowych, wspinaczki skałkowej oraz ratownictwa górskiego. Zespoły podzielone na dwie sekcje musiały w jak najkrótszym czasie wejść po linie „Jumar”, zjechać ze zmianą stanowiska dwoma różnymi sposobami, ewakuować poszkodowanego oraz zbudować układ wyciągowy do przemieszczenia pojazdu na określoną odległość. Jednym z trudniejszych zadań tego dnia było pokonanie „Tyrolki” i opuszczenie się do mostu linowego, który rozciągnięty został pod nią, a następnie pokonanie mostu do przeciwległego brzegu przeszkody wodnej.

Pierwsze miejsce w tegorocznej rywalizacji, po raz pierwszy w historii zawodów, zdobyli podchorążowie Sekcji Szkoleń Wysokogórskich Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia w składzie: st. kpr. pchor. Karol Fortuna, kpr. pchor. Bruno Bronisławski, kpr. pchor. Michał Mistela, st. szer. pchor. Hubert Tybiszewski. Drugie miejsce zajął Zespół z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, zaś trzecie zajął drugi zespół z AWL w składzie: sierż. pchor. Karol Tyszka, sierż. pchor. Rafał Kulba, plut. Pchor. Przemysław Mazurek, st. kpr. pchor. Sebastian Link.

Twoja reakcja na artykuł?

10
77%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jakie filmy najbardziej lubisz oglądać?

Oddanych
głosów
373
Filmy akcji
16%
Obyczajowe
9%
Komedie
18%
Horrory
6%
Dokumentalne
9%
Opery mydlane
2%
Hity kinowe sprzed lat
7%
Wojenne
5%
Westerny
3%
Znane polskie
6%
Inne
8%
Nie oglądam wcale filmów
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy Trump przehandluje Ukrainę?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Koszykówka
Z Warszawą na start turnieju 1/4 finału Mistrzostw Polski
 
Aktualności
Jarmark w Cieplicach – reaktywacja
 
Aktualności
Tu grzebano ofiary zarazy – Cmentarz Memento w Piechowicach
 
Karkonosze
Zabawa dla dzieci na wysokości 1000 metrów!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group