Niedziela, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 6132
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Start programu usuwania azbestu

Wtorek, 31 marca 2020, 15:01
Aktualizacja: Środa, 1 kwietnia 2020, 8:52
Autor: KED
Region: Start programu usuwania azbestu
Fot. WFOŚiGW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu rozpoczął wczoraj (30.03) konkursowy nabór wniosków związanych z usuwaniem azbestu.

Celem programu jest: usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest; minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju oraz likwidacja szkodliwego oddziaływania tego odpadu na środowisko. Gminy, które będą brały udział w konkursie WFOŚiGW we Wrocławiu zorganizują nabory dla mieszkańców zainteresowanych usuwaniem i utylizacją azbestu.

W naszym regionie zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego w 2016 roku – było około 138 tys. ton wyrobów azbestowych. W ubiegłym roku do akcji jego usuwania przystąpiło 87 samorządów, które łącznie zawnioskowały o dotacje w kwocie około 2,4 mln złotych. Z dachów i budynków usunięto ponad 3,2 tys. ton rakotwórczego azbestu. Te pieniądze pozwoliły na bezpieczny demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwiane lub zabezpieczenie odpadów zawierających azbest .

Azbest był niegdyś popularnym materiałem używanym do budowy dachów czy ocieplenia budynków. Badania naukowe wykazały jednak, że włókna azbestowe to podstępny przeciwnik dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Niewidoczne, mikroskopijne włókna wdychane z powietrzem gromadzą się w organizmie i nie są z niego wydalane. Mogą powodować m.in. choroby opłucnej lub osierdzia, nowotwory złośliwe: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej lub otrzewnej i przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli oraz azbestozę czyli zwłóknienie tkanki płucnej. Te groźne choroby mogą ujawnić się dopiero po kilkudziesięciu latach od zetknięcia z pylącym azbestem. Specjaliści uspokajają - Nieuszkodzone azbestowe płyty na dachach lub użyte do ocieplania budynków nie są szkodliwe dla zdrowia. Groźne stają się dopiero po ich uszkodzeniu lub próbach niefachowego demontażu bez odpowiednich zabezpieczeń. Warto jednak pamiętać, że azbest po około 30 latach od czasu jego zamontowania na budynku zaczyna ulegać erozji, podczas której może wydzielać się szkodliwy pył. Eksperci przestrzegają właścicieli budynków, do budowy których użyto azbest przed próbami samodzielnego usuwania tego materiału. To zadanie należy powierzyć specjalistycznym firmom, które w bezpieczny sposób zdemontują i przewiozą odpady na składowiska. Pracownicy tych firm w trakcie pracy są ubrani w szczelne kombinezony i maski. Płyty azbestowe podczas demontażu są polewane wodą, aby zapobiec pyleniu. Niedopuszczalne jest ich łamanie i cięcie czy zrzucanie z dachów.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
83%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
753
Tak
19%
Nie
62%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
19%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Davos w szoku. Najważniejsza mowa we współczesnej historii USA!
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Tłumy po Szrenicą
 
Aktualności
Aktywny rok dla OSP Łomnica
 
Koszykówka
Odrabiamy zaległości w Krakowie. Będzie LIVE!
 
Aktualności
Karpacz i smog w płucach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group