- To było prawdziwe święto literatury japońskiej dla dzieci i młodzieży. Przedmiotem inscenizacji mogła być dowolna bajka, baśń lub legenda. A placówki przystępujące do konkursu mogły być reprezentowane przez jeden zespół liczący kilka osób – wyjaśnia organizatorka konkursu Anna Struś.
Publiczność mogła zobaczyć zarówno znane wersje bajek i baśni, jak i współczesne interpretacje. W zmaganiach konkursowych wzięło kilkudziesięciu adeptów sztuki teatralnej, m.in. z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Wolności), Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie, Domu Pomocy Społecznej z Legnickiego Pola, Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Kruszwickiej), a także – Teatrzyk Tip-Top działający przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wojcieszowie.
- Nasz projekt miał na celu popularyzację wiedzy o teatrze i pobudzanie dzieci do działań rozwijających ich zdolności aktorskie, a także kształcenie umiejętności wyrażania się poprzez ekspresję, ruch oraz prezentację swoich umiejętności przed publicznością – podsumowała Beata Musialik, organizatorka konkursu.
- Konkurs ponadto w doskonały sposób promował czytelnictwo w ogóle i czytanie na głos, a uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat kultury japońskiej i poznać ciekawe obyczaje – dodaje Marzena Zaremba.
Specjalnie dobrana komisja konkursowa pod wodzą znakomitego aktora jeleniogórskiego Teatru im. Norwida - Piotra Konieczyńskiego oceniała m.in. poprawność samego czytania tekstu, jak i jego indywidualną interpretację oraz kontakt z widzami.
- Wszystkie inscenizacje prezentowały wysoki poziom - podkreśla juror Piotr Konieczyński, artysta oklaskiwany przecież nie tylko za sceniczne kreacje w spektaklach dla dorosłych, ale również i dla najmłodszych, choćby za drugoplanową postać Ogrodnika w widowisku familijnym “Alicja w Krainie Dziwów” na podstawie “Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla, w reżyserii Pawła Aignera.
Ostatecznie wyróżniono wszystkie grupy teatralne, a za najlepszych interpretatorów bajki uznano wychowanków z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Kruszwickiej) za interpretację bajki japońskiej pt. “Drwal i żuraw” w przekładzie Janusza Lukaszczyka. Przyznano także dwie nagrody indywidualne dla najlepszego aktora. Nagrodą Główną został uhonorowany odtwórca roli Drwala w przedstawieniu “Drwal i żuraw” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry oraz narrator z baśni koreańskiej “O chłopcu z pustą doniczką”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
- Nasz konkurs mógł się udać dzięki wsparciu wielu sponsorów – dodały na koniec organizatorki konkursu, Beata Musialik, Anna Struś oraz Marzena Zaremba. – Wśród nich znaleźli się m.in. Piekarnia Świny Marcin Mucha & Krystian Chucki, McDonald's, Drukarnia Grafix z Gdańska, LGD Partnerstwo Kaczawskie, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe SIM i Rada Miasta Wojcieszów. Wsparcie pozwoliło nam ufundować wspaniałe nagrody. I chyba dzięki temu wszyscy uczestnicy naszego konkursu wyszli stąd zadowoleni.