Skąd bierze się pasja szkoły do organizowania imprez okolicznościowych i bankietów? Każdy, kto choć raz odwiedził szkołę przy ul. Leśnej, miał okazję doświadczyć niezwykłej atmosfery tego miejsca, którą tworzą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – pasjonaci w swojej branży. „Wyczarowuje się” tu potrawy nie tylko smaczne i zdrowe, ale także pięknie się je podaje.
Uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych realizują się na zajęciach praktycznych, a także na warsztatach, prowadzonych przez zapraszanych przez szkołę gości z branży gastronomicznej. Szkoła współpracuje w tym zakresie m.in. z szefem kuchni restauracji hotelu Mercury Dariuszem Wyborskim oraz z Piotrem Motało, szefem kuchni w Pałacu Staniszów.
Każda szkoła powinna chwalić się swoimi uczniami, zwłaszcza gdy mają oni wybitne osiągnięcia. Uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej to laureaci konkursów. Szkoła może poszczycić się platynowym wyróżnieniem w Młodzieżowych Mistrzostwach Karkonoszy Kucharzy i Barmanów oraz uczestnictwem w finale Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej w Warszawie.
Co cechuje uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych tej właśnie jeleniogórskiej szkoły? Helena Kasperczyk, dyrektor oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych odpowiada, że jest to dążenie do perfekcjonizmu, które w branży gastronomicznej objawia się oryginalnością, wyszukanym smakiem oraz estetyką podawania potraw. I tym właśnie mogą pochwalić się uczniowie tej szkoły.
Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej organizował już wiele jubileuszy, a także imprez miejskich czy nawet międzynarodowych (np. Wyścig Wyszehradzki). Szkoła znana jest ze swoich dni otwartych, na których zapraszani gimnazjaliści mają sposobność zaangażowania się w „spektakl kulinarny”. W bieżącym roku szkolnym, podczas obchodu szkolnych „Mikołajek”, uczniowie technikum i gimnazjaliści piekli i lukrowali pierniki. W ramach „Dni zdrowego żywienia” w ZSPUiBS przygotowano „zdrowe śniadanie”, składające się m.in. z: różnych wypieków „odchudzonego” ciasta drożdżowego na oleju, chleba z mąki pszennej i żytniej na zakwasie, domowych batoników wielozbożowych i ciastek z płatków owsianych, sałatek owocowych, świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych oraz „domowego belriso” z owocami (bez glutenu).
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które mogą posłużyć za inspirację dla aranżacji domowego przyjęcia czy bankietu i jednocześnie zapraszamy na kolejną imprezę szkolną w Zespole Szkół Przyrodniczo – Usługowych i Bursy Szkolnej, która odbędzie się już 25 maja br. Jej tematyka niech pozostanie niespodzianką.