Gimnazjum Kupieckie miało swoją pierwszą siedzibę w dzisiejszym obiekcie Uniwersytetu Ekonomicznego i dzieliło ją z Liceum Pedagogicznym. W początkowym okresie w całym Gimnazjum uczyło się niespełna sto osób, które – poza nauką – miało też inne zajęcia, m.in. Dlatego, że z sali gimnastycznej trzeba było usunąć składowaną tam... amunicję.
W lutym 1946 roku zmieniono nazwę szkoły na Gimnazjum Handlowe, a potem nazwy i reformy nie omijały tej szkoły ani przez dekadę, bo kolejno powstawało: Technikum Bankowe, Finansowe, Rachunkowości Technikum Ekonomiczne, potem Technikum Hotelarskie, później jeszcze Państwowa Szkoła Hotelarska, Państwowe (Policealne) Studium Turystyczno-Hotelarskie, do którego ściągała młodzież z całej Polski, bo była to wówczas jedyna szkoła kształcąca specjalistów w tej dziedzinie.
Tu powstawały autorskie programy kształcenia w tym fachu, w tutejszym (stworzonym w tej szkole) zakładzie poligraficznym drukowano pierwszy w Polsce podręcznik dla hotelarzy.
A "po drodze" kształcono też kucharzy i kelnerów w istniejącej tu, w ramach tej szkoły – Zasadniczej Szkole Gastronomicznej, która później – metodą "pączkowania" uzyskała samodzielność i własną siedzibę. Dziś jest to Zespół Szkół Handlowych i Licealnych nr 2 przy ul. 1 Maja.
We wrześniu odbędzie się w ZSET Zlot Absolwentów, podobną imprezę nieco później planuje też ogólniak.