Spacer rozpoczął się na Placu Ratuszowym i przebiegał przez miejsca, które były ważne dla Stanisława Bernatta.
Idziemy przez dawny Emipk, czyli dzisiejsze BWA, dalej przez Książnicę Karkonoską, Klub Kwadrat i ulicą Szkolną dojdziemy do ulicy Konopnickiej, gdzie mieściła się drukarnia, z którą współpracował. Przejdziemy też ulicą 1 Maja i Okrzei dojdziemy do kina LOT, dla którego Stanisław Bernatt starał się o ekran. Pójdziemy też pod kościół garnizonowy do ulicy Kochanowskiego, gdzie znajduje się pierwszy dom, w którym mieszkał od 1945 roku. Następnie przez ulicę Bernatta i I LO, gdzie uczyły się jego dzieci, aż do mieszkania na Podgórzu, gdzie spędził ostatnie swoje lato - opowiadał Marek Szajda z Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry.
Metą spaceru był cmentarz przy ul. Sudeckiej, gdzie spoczywa Stanisław Bernatt.
Stanisław Bernatt - ur. 28 maja 1899 w Warszawie, zm. 18 marca 1979 w Jeleniej Górze – polski dziennikarz-marynista, regionalista i działacz społeczny. Od 1945 mieszkaniec Jeleniej Góry, gdzie był m. in. założycielem i współorganizatorem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Towarzystwa Kynologicznego, organizatorem akcji zarybiania pstrągiem górskich potoków, redaktorem "Rocznika Jeleniogórskiego" i promotorem pierwszego wydania mapy Jeleniej Góry. W 2012 roku Rada Miejska Jeleniej Góry nadała nazwę jednej z ulic imieniem Stanisława Bernatta.
Rok Stanisława Bernatta odbywa się dzięki dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra. Ponadto w Archiwum Państwowym trwa wystawa "Marynistyka pod Śnieżką", a w planach są też warsztaty oraz spotkanie wspomnieniowe zaplanowane na 6 listopada.