Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9103
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Szpitalna fuzja budzi sprzeciw

Poniedziałek, 29 marca 2010, 8:26
Aktualizacja: Wtorek, 30 marca 2010, 8:02
Autor: Ania
REGION JELENIOGÓRSKI: Szpitalna fuzja budzi sprzeciw
Fot. Ania
Szpital „Wysoka Łąka” zostanie najprawdopodobniej połączony ze Szpitalem Wojewódzkim w Jeleniej Górze. Taką decyzję podjął zarząd województwa dolnośląskiego. Nie zgadzają się z nią pracownicy kowarskiej placówki.

Zmiany nie dotkną pogotowia ratunkowego i szpitala rehabilitacyjnego w Janowicach Wielkich. W początkowych planach obie te placówki miały stać się częścią jeleniogórskiego obiektu.

O swoją pracę obawiają się pracownicy szpitala przeciwgruźliczego „Wysoka Łąka”. Obecnie placówka dobrze prosperuje i zarabia na siebie. Według nich po połączeniu ze Szpitalem Wojewódzkim sytuacja ta może się zmienić.

- W planach ma być oddział gruźlicy i jeden chorób płuc, ale również rehabilitacja oraz opieka długoterminowa. Te ostatnie procedury są bardzo niskopłatne, w związku z czym mówienie, że nikt nie straci pracy wydaje się być na wyrost . Ogólnie rzecz ujmując szpitalowi zostanie ucięte około dwóch milionów złotych – mówi Marian Krakowiak, dyrektor Szpitala „Wysoka Łąka”

.- Zależy jak na to spojrzeć. Od kiedy jesteśmy pod opieką Urzędu Marszałkowskiego, nie dostaliśmy ani grosza na nasz rozwój. Jak do tej pory sami sobie radzimy. Natomiast tak długo być nie może. Szpital musi być dokapitalizowany. Obiecywane jest osiem milionów złotych na remonty, mające dostosować go przede wszystkim do potrzeb leczenia gruźlicy – dodaje.

Na połączeniu szpitali najbardziej mogą stracić pacjenci, bo w kowarskiej placówce dba się nie tylko o dostarczenie leków, lecz także o kondycję psychiczną chorych. Dlatego też wiele osób chętnie się tutaj leczy.

- Dla placówki może to i dobra decyzja, ale chodzi o pacjentów. Mamy tutaj miłą, rodziną atmosferę. Nikt nie jest traktowany przedmiotowo, jak to często bywa w dużych molochach. Wiadomo, że lekarstwa to nie wszystko , a psychika ma często wręcz decydujące znaczenie – mówi Marian Krakowiak.

Wielu pracowników nie rozumie, dlaczego dwa szpitale mają być połączone. Wcześniej padały sugestie, że jest to sposób na ratowanie zadłużonej, jeleniogórskiej placówki. Teraz mówi się o tym, że nawet jeżeli przejmie ona więcej płatne procedury od Kowar to i tak ktoś będzie musiał je wykonać, a pracownikom trzeba będzie zapłacić.

Zaczęto więc sytuację tłumaczyć trendami ogólnoświatowymi. Ostatnio podejmuje się działania w kierunku skupienia leczenia w jednym miejscu, bo pacjenci cierpią często na kilka schorzeń. – Z drugiej strony są na świecie takie placówki jak nasze, przyjazne pacjentom. Gdzie otrzymuje się nie tylko chemie i leki, ale także rodzinną atmosferę – mówi Marian Krakowiak.

Pracownicy nieoficjalnie mówią, że sytuacja ta wydaje się być bardzo niezrozumiała. Część z nich w rozmowach nieoficjalnych mówi o tzw. „drugim dnie”, ale jak jest naprawdę przekonamy się w przyszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
254
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group