Prezentowane eksponaty odzwierciedlają bogactwo historii, tradycji, religii i kultury kontynentu, a także jego złożoność i dynamikę. Są one wystawiane w warunkach mniej formalnych niż w muzeach, pochodzą z kolekcji prywatnych miłośników i kolekcjonerów ze stowarzyszenia Nemoland.
Zwiedzanie kolekcji może być nie tylko ciekawostką turystyczną Pogórza Izerskiego, ale także stać się ważnym elementem edukacji kulturalnej i promocji różnorodności. Sztuka twórców z Afryki jest bardzo bogata i zróżnicowana, odwołuje się do tradycji, religii, polityki, społeczeństwa i estetyki kontynentu.
Udostępnienie wystawy ma na celu pokazanie piękna, różnorodności i oryginalności sztuki afrykańskiej, a być może także skłonić do refleksji nad historią i aktualnymi wyzwaniami Afryki oraz promować dialog międzykulturowy. To, na co chcieliby zwrócić uwagę organizatorzy wystawy, to odejście od stereotypowego postrzegania i oceniania dzieł sztuki afrykańskiej jako pełniących wyłącznie funkcje magiczne (woodoo). Chcą zwrócić uwagę, że pomimo jej odmienności od sztuki tzw. zachodniej, powinna być ona oceniana w kategoriach estetycznych, artystycznych czy choćby tylko wizualnych.
Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w lipcu i sierpniu w każdą niedzielę w godzinach 13:00-18:00. Wstęp wolny.