Środa, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 9082
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajemnica Wisielczego Wzgórza

Środa, 8 stycznia 2014, 7:03
Aktualizacja: Czwartek, 9 stycznia 2014, 6:52
Autor: Zeb
Jelenia Góra: Tajemnica Wisielczego Wzgórza
Fot. Zeb
W Jeleniej Górze istnieją trzy zbiorniki wody pitnej, które zbudowano jeszcze przed wojną. Wszystkie znajdują się pod ziemią i nie są powszechnie znane. Pierwszy z nich położony jest na Wisielczym Wzgórzu. Gdyby nie okalający go płot, nikt nie zauważyłby nawet jego istnienia.

- Woda do niego dostarczana jest z ujęcia w Grabarowie - mówi Marek Sieczko z „Wodnika”. - Później w sposób grawitacyjny trafia do części mieszkańców śródmieścia. Przy zbiorniku stoi niewykorzystywany już budynek, a tuż obok znajdują się tajemnicze podziemia. Być może niegdyś obiekty te stanowiły całość…

W latach 90. jednemu z jeleniogórskich poszukiwaczy skarbów udało się je częściowo spenetrować. Przekonuje on, iż podziemia znajdują się nie obok zbiorników należących do „Wodnika”, ale… pod nimi! Mężczyzna opowiada, że posiada nawet dokument, w którym jeden z radzieckich żołnierzy w raporcie do przełożonego, zachwyca się zastosowaną tam przez hitlerowskich inżynierów techniką. Umożliwiła ona budowę podziemnych korytarzy właśnie pod zbiornikami wody.

- Mieszczą się one na głębokości koło 30 metrów – słyszymy – Dokładnie poniżej zbiorników znajduje się duże pomieszczenie, w którym leżą silniki do rakiet V2. Sądzę, że były tam magazynowane, a pochodzą z fabryk w Krzaczynie, Uboczu czy Sieniawce. Oglądałem je.

Poszukiwacz próbował iść korytarzem leżącym pod Wisielczym Wzgórzem, niestety mniej więcej na wysokości ul. Sudeckiej jest on zawalony. O tym, że był budowany co najmniej od 1943 r. świadczyć mają, jego zdaniem, dokumenty z obozu Gross Rosen. Można się w nich natknąć na informację, iż wykorzystywano do tego właśnie obozowych więźniów - twierdzi. Historycy są jednak sceptyczni. Przekonują, iż więźniowie budowali na Wzgórzu Kościuszki schron.

Dwa inne podziemne zbiorniki wodne, należące dziś do „Wodnika”, nie są już tak tajemnicze, choć leżą wysoko w górach. Pierwszy znajduje się w lesie nad Jagniątkowem na potoku Sopot. Korzystają z dostarczanej z jego wody mieszkańcy Jagniątkowa i części Sobieszowa. Drugie ujęcie, na Potoku Polskim, nosi nazwę „Kamienna Wieża”. Zaopatruje w wodę mieszkańców Jagniątkowa. - Niemcy zbudowali to ujęcie w roku 1928 - mówi Marek Sieczko. - Działa praktycznie bezawaryjnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy jadąc samochodem zdarza Ci się "siedzieć komuś na zderzaku"?

Oddanych
głosów
254
Tak, często, zwłaszcza na drogach dwupasmowych.
5%
Zdarza się, ale rzadko, jest to zależne od okoliczności.
22%
Nie, nigdy nie podjeżdżam zbyt blisko auta jadącego przede mną.
73%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Amerykańskie fantazje o kosmosie
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Kolizja 4 aut na Zabobrzu
 
Aktualności
Pogrzeb strażaka w Jeżowie
 
Ciekawe miejsca
Ludzi wieszali w parku na Wzgórzu Kościuszki
 
112
Kolizja za Szklarską Porębą
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group